Kościół Jeden, Święty, Katolicki, Apostolski i Palmariański jest konklawistyczną wspólnotą religijną założoną w Hiszpanii w latach 70. XX wieku, z centrum w El Palmar de Troya w Andaluzji.
Historia
Powstanie Kościoła Palmariańskiego miało miejsce w wyniku rzekomych objawień, które doświadczał Clemente Domínguez y Gómez od 30 marca 1968 roku. W jednym z widzeń Matka Boża potępiła „progresywistyczną herezję Kościoła soborowego”, twierdząc, że papież Paweł VI jest ofiarą masonerii i komunizmu. Kościół Rzymski odrzucił te objawienia.
W grudniu 1975 roku, na podstawie objawień, Domínguez założył Zakon Karmelitów od Najświętszego Oblicza. 1 stycznia 1976 roku został wyświęcony przez arcybiskupa Pierre’a Martina Ngô Đình Thụca, który później został ekskomunikowany. Domínguez, po wypadku samochodowym, zmienił imię zakonne na Ferdynand i ogłosił się papieżem Grzegorzem XVII 6 sierpnia 1978 roku, a jego koronacja miała miejsce 15 sierpnia.
Papieskie pontyfikaty
Grzegorz XVII uznawany jest przez Kościół Rzymski za antypapieża. W 1976 i 1977 roku konsekrowano wielu biskupów, a wspólnota uznaje się za „prawdziwy Kościół”, twierdząc, że poza nim nie ma zbawienia. W 2000 roku Grzegorz XVII wyklął osiemnastu biskupów, co doprowadziło do podziału w Kościele.
Po śmierci Grzegorza XVII w 2005 roku, jego następcą został Manuel Alonso Corral, przyjmując imię Piotra II. Po jego śmierci w 2011 roku, papieżem został Sergio María (Grzegorz XVIII), a po pięciu latach zrezygnował z urzędu. 22 kwietnia 2016 roku papieżem został Markus Josef Odermatt (Piotr III).
Rytuały i nauczanie
Kościół stosował nadzwyczajną formę rytu rzymskiego do 1983 roku, a następnie zmodyfikował ryt trydencki. Wspólnota głosi rygorystyczną naukę i ma kilkadziesiąt tysięcy członków, głównie w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona internetowa Kościoła Palmariańskiego
- Galeria zdjęć Kościoła Palmariańskiego
- Filmy wideo z uroczystości Kościoła Palmariańskiego
Kościół Palmariański jest przykładem niezależnej wspólnoty katolickiej, która zyskała zwolenników w różnych krajach.