„`html
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znany jako bazylika Mariacka, to zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny w Krakowie, zlokalizowany na placu Mariackim. Od 1962 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej.
Historia
Pierwszy murowany kościół na tym miejscu, ufundowany przez biskupa Iwona Odrowąża, powstał w latach 1221–1222, jednak został zniszczony podczas najazdów tatarskich. W latach 1290–1300 wzniesiono wczesnogotycki kościół, który został konsekrowany ok. 1320 roku. W kolejnych latach budowla była rozbudowywana i przekształcana. W XV wieku dodano kaplice boczne oraz Ołtarz Wielki, dzieło Wita Stwosza. W XVIII wieku wnętrze kościoła zostało przekształcone w stylu późnego baroku.
Architektura
Kościół jest gotycką, trójnawową bazyliką. Jego przebudowa na układ bazylikowy miała miejsce w latach 1392-1397. Fasada jest ujęta w dwie wieże. Wyższa, zwana Hejnalicą, ma 82 metry wysokości i zdobiona jest gotyckim hełmem. Niższa wieża, o wysokości 69 metrów, pełni funkcję dzwonnicy.
Wnętrze
Wnętrze kościoła zdobi polichromia wykonana przez Jana Matejkę oraz witraże autorstwa znanych artystów. Ołtarz główny, dzieło Wita Stwosza, jest jednym z najważniejszych elementów wystroju. W prezbiterium znajdują się posągi proroków oraz stalle z baldachimami.
Organy i dzwony
- Organy główne: 56 głosów, zbudowane przez firmę Rieger Orgelbau.
- Dzwony: pięć dzwonów liturgicznych, w tym dzwonek za konających z 1736 roku.
Upamiętnienia
22 maja 2020 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie monety przedstawiające kościół Mariacki.
Kościół Mariacki jest ważnym symbolem Krakowa, przyciągającym turystów swoją bogatą historią i architekturą.
„`