Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kość piszczelowa

Kość piszczelowa

Kość piszczelowa, znajdująca się po stronie przyśrodkowej goleni, jest podstawową kością tej części ciała. Jej koniec bliższy tworzy kłykcie (boczny i przyśrodkowy), które są częścią stawu kolanowego. Wyróżniamy również wyniosłość międzykłykciową z guzkami bocznym i przyśrodkowym. Trzon kości ma kształt trójkąta, a brzeg przedni jest wyraźnie wyczuwalny przez skórę. W dolnej części znajduje się powierzchnia stawowa, która łączy kość piszczelową z kością skokową.

Kość piszczelowa człowieka

U człowieka kość piszczelowa składa się z trzonu i dwóch końców (bliższego i dalszego). Charakterystyczna dla niej jest nieobecność głowy.

Trzon kości piszczelowej

Trzon kości piszczelowej jest długi i dzieli się na trzy powierzchnie:

  • Powierzchnia przyśrodkowa: Znajduje się poniżej guzowatości kości piszczelowej. Przyczepiają się do niej mięśnie, takie jak mięsień krawiecki, półścięgnisty i smukły.
  • Powierzchnia tylna: Zawiera kresę mięśnia płaszczkowatego, która dzieli pola przyczepów różnych mięśni.
  • Powierzchnia boczna: Stanowi miejsce przyczepu mięśnia piszczelowego przedniego i ścięgien innych mięśni prostowników.

Brzegi kości piszczelowej

  • Brzeg przedni: Widoczny pod skórą, rozciąga się od guzowatości piszczeli do kostki przyśrodkowej.
  • Brzeg przyśrodkowy: Najwyraźniejszy w środkowej części kości.
  • Brzeg boczny: Znany jako brzeg międzykostny, łączy się z błoną międzykostną.

Koniec bliższy

Koniec bliższy kości piszczelowej wchodzi w skład stawu kolanowego. Obejmuje kłykcie pokryte chrząstką szklistą oraz guzowatość, która jest miejscem przyczepu więzadła rzepki.

Koniec dalszy

Koniec dalszy tworzy kostkę przyśrodkową oraz staw skokowy. Zawiera powierzchnię stawową dolną i powierzchnię boczną, znaną jako powierzchnia stawowa kostki.

Podsumowanie

Kość piszczelowa odgrywa kluczową rolę w układzie kostnym człowieka, łącząc staw kolanowy z stawem skokowym i stanowiąc punkt przyczepu dla wielu mięśni.