Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kość czołowa

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Kość czołowa

Kość czołowa jest jedną z kości mózgoczaszki, która u ludzi jest parzysta w życiu płodowym i wczesnym dzieciństwie. Zwykle zarasta szew czołowy między pierwszym a drugim rokiem życia, stając się nieparzysta. Składa się z łuski czołowej, dwóch części oczodołowych oraz części nosowej.

Łuska czołowa

Łuska czołowa ogranicza jamę czaszki od przodu i góry. Posiada dwie powierzchnie oraz trzy brzegi:

  • Powierzchnia zewnętrzna: Zawiera guz czołowy, łuki brwiowe oraz gładziznę. Kresa skroniowa oddziela część skroniową od dół skroniowego.
  • Powierzchnia wewnętrzna: Jest wklęsła z bruzdą zatoki strzałkowej górnej. Zawiera też łęki mózgowe, wyciski palczyste oraz bruzdy tętnicze.
  • Brzegi:
    • Ciemieniowy – łączy się z kośćmi ciemieniowymi szwem wieńcowym.
    • Klinowy – łączy się ze skrzydłem większym kości klinowej.
    • Nadoczodołowy – ogranicza wejście do oczodołu, z otworami dla naczyń i nerwów.

Część oczodołowa

Część oczodołowa zawiera wcięcie sitowe, w którym leży blaszka sitowa. Tworzy ona dolną część sklepienia oczodołu i łączy się ze skrzydłami mniejszymi kości klinowej.

Część nosowa

Znajduje się między oczodołami, łącząc się z kośćmi nosowymi oraz wyrostkami czołowymi szczęki. Posiada kolec nosowy oraz otwór ślepy.

Zatoki czołowe

W kości czołowej znajdują się zatoki czołowe, które są przestrzeniami pneumatycznymi pokrytymi błoną śluzową. Ujścia tych zatok otwierają się do jamy nosowej. U bydła zatoki te penetrują wyrostki kości czołowej zwane możdżeniami.

Bibliografia

  • Johannes Sobotta, „Anatomia i fizjologia człowieka”, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Kazimierz Kucharczyk, Mieczysław Nowak.

„`