„`html
Korytów
Korytów (niem. Koritau; 1937–1945 Kartau) to wieś sołecka w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. W latach 1975–1998 należała do województwa wałbrzyskiego. Znajduje się 4 km na północny zachód od Kłodzka.
Położenie geograficzne
Wieś leży w Kotlinie Kłodzkiej, w Sudetach, na wysokości 240–325 m n.p.m. Otaczają ją użytki rolne, a w okolicy znajduje się park pałacowy z rzadkimi drzewami. Korytów ma powierzchnię 2,33 km², co stanowi 0,92% gminy Kłodzko.
Demografia
W ciągu wieków ludność Korytowa zmieniała się znacznie, osiągając szczyt w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej wieś zaczęła się wyludniać, mimo korzystnych warunków do życia.
Historia
Korytów jest jedną z najstarszych wsi w okolicy Kłodzka, powstałą przedlokacyjnym jako słowiańska owalnica. W XIV wieku istniało tu wolne sędziostwo. Wieś nigdy nie była duża, a w 1653 roku znajdowało się w niej 16 gospodarstw. W XVIII wieku zbudowano tu pałac, a w XIX wieku Korytów było w posiadaniu różnych właścicieli.
Zabytki
- zespół pałacowy z XVIII wieku, przebudowany w XIX wieku, z parkiem
- barokowa figura św. Jana Chrzciciela z 1726 roku
- kamienny pręgierz z 1712 roku
- kilkanaście domów i budynków gospodarczych głównie z XIX i XX wieku
Edukacja i kultura
Dzieci w wieku 6-13 lat uczęszczają do szkoły podstawowej w Bierkowicach, a młodzież do gimnazjum w Kłodzku. Większość mieszkańców to katolicy, należący do parafii św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach.
Administracja
Po II wojnie światowej Korytów włączono do Polski. Wieś należy do gminy Kłodzko, gdzie mieszkańcy wybierają radnych co 4 lata.
Infrastruktura
Korytów leży na uboczu głównych dróg. Dostęp do komunikacji zapewnia lokalny transport autobusowy. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Bierkowicach.
Bezpieczeństwo
Ochrona przeciwpożarowa i policja w Korytowie podlegają odpowiednim jednostkom w Kłodzku. Medyczną opiekę zapewnia Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku.
Gospodarka
Korytów jest wsią rolniczą z 12 gospodarstwami rolnymi. W 1978 roku 48% mieszkańców utrzymywało się z rolnictwa, chociaż liczba gospodarstw zmniejszyła się w kolejnych latach. Mieszkańcy często pracują w pobliskim Kłodzku.
„`