Korporał
Korporał to obrus używany w liturgii Kościołów zachodnich, szczególnie podczas Eucharystii. Ma zazwyczaj formę kwadratu o wymiarach 50×50 cm i jest elementem bielizny kielichowej.
Pochodzenie i symbolika
Nazwa „korporał” pochodzi od słowa oznaczającego „ciało”, co odnosi się do Ciała Pańskiego. W tradycyjnym obrządku rzymskim, przed reformami Soboru Watykańskiego II, hostia była umieszczana bezpośrednio na korporale, który symbolizuje całun, w który owinięte było ciało Jezusa.
Historia
Początkowo korporał był dużym obrusem przykrywającym cały ołtarz, w tym kielich. Od XII wieku jego rozmiary zmniejszyły się, a w użyciu pojawiła się palki.
Praktyka
- Obrządek rzymski: Korporał składa się poczwórnie, a na jego środku znajduje się wyszyty krzyż. Podczas Mszy świętej umieszczane są na nim kielich, patena oraz cyborium. Poza celebracją służy do wystawienia Najświętszego Sakramentu i powinien być wykonany z tkaniny naturalnej.
- Obrządek lyoński: Tutaj stosowana jest pierwotna forma korporału, zwana wielkim korporałem, który nie tylko podtrzymuje kielich, ale również go przykrywa.
- Obrządki wschodnie: W obrządku bizantyjskim odpowiednik korporału stanowią iliton i antymensjon.
Bibliografia
- Mały słownik liturgiczny, Rupert Berger, Poznań, 1990
- Słownik wyrazów obcych, Państwowe Wydawnictwa Naukowe, Warszawa, 1980
Kategoria: Bielizna kielichowa