Św. Korneliusz – Życie i Działalność
Korneliusz (ur. w Rzymie, zm. w czerwcu 253) był męczennikiem i 21. papieżem Kościoła katolickiego, pełniącym swój urząd od marca 251 do czerwca 253 roku. Jego imię znajduje się w 1. Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego.
Życiorys
Pochodził z prominentnej rodziny Korneliuszów, będąc synem Kastyna. Był przyjacielem oraz następcą papieża Fabiana. Po śmierci Fabiana, wybór nowego papieża opóźnił się z powodu prześladowań chrześcijan oraz trudności w zebraniu biskupów. W tym czasie Kościołem rządził kapłan Nowacjan, który starał się zdobyć poparcie innych biskupów.
Po pewnym czasie, gdy prześladowania ustąpiły, biskupi wybrali Korneliusza, który miał już doświadczenie w hierarchii kościelnej. Nowacjan, zaskoczony wyborem, próbował zdobyć poparcie poprzez przekupstwo, jednak jego starania nie przyniosły rezultatu.
Różnice w Poglądach
Papież Korneliusz i Nowacjan mieli odmienne stanowiska dotyczące przyjmowania na nowo do Kościoła tych, którzy w czasie prześladowań wyparli się wiary. Korneliusz opowiadał się za ich przyjęciem po odbyciu pokuty, podczas gdy Nowacjan był przeciwny takiemu rozwiązaniu, kwestionując prawo Kościoła do odpuszczania grzechów.
Synod i Wydarzenia Historyczne
W 251 roku, po śmierci cesarza Decjusza, Korneliusz zwołał synod, w którym uczestniczyło 60 hierarchów. Synod potępił poglądy Nowacjana i umożliwił powrót apostatów do Kościoła po odbyciu pokuty. Nowacjan został zmuszony do opuszczenia Rzymu.
Korneliusz był pierwszym papieżem, który pisał listy po łacinie, w których informował o liczbie duchownych w Kościele rzymskim.
Epidemia i Śmierć
W 252 roku Rzym dotknęła epidemia, co doprowadziło do oskarżeń chrześcijan o sprowadzanie zarazy. Św. Korneliusz prawdopodobnie zginął w wyniku napadu lub został zesłany do Civitavecchia, gdzie źle go traktowano. Jego kult rozpoczął się w pierwszych wiekach, a relikwie rozdzielono po różnych kościołach we Francji, Włoszech i Niemczech.
Święto i Pamięć
Święto św. Korneliusza przypada na 16 września.