Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Korfu

Korfu – Wprowadzenie

Korfu, znana w starożytności jako Kerkyra, to górzysta wyspa w Grecji, położona w północnej części Morza Jońskiego, blisko wybrzeża Albanii. Jest częścią gminy Korfu i jednostki regionalnej Korfu. Stolicą wyspy jest miasto Korfu.

Reklama

Historia

Korfu była skolonizowana przez Korynt w VIII wieku p.n.e. Pomimo wrogości między nimi, wyspa zyskała niezależność. W V wieku p.n.e. brała udział w konflikcie z Koryntem, a podczas wyprawy Kserksesa zachowała neutralność. W 229 p.n.e. Kerkyra znalazła się pod panowaniem rzymskim.

W późniejszych wiekach wyspa była pod władzą Bizancjum oraz Wenecji. Po okresie napoleońskim, w 1864 roku, Korfu stała się częścią niepodległej Grecji. Od XIX wieku zyskała popularność jako miejsce wypoczynku dla europejskich turystów.

Reklama

Geografia

Korfu jest najdalej wysuniętą na północ wyspą z Wysp Jońskich, z długością linii brzegowej wynoszącą 217 km i powierzchnią 592 km². W północnej części wyspy znajdują się górzyste tereny, w tym najwyższy szczyt Pantokrator (906 m n.p.m.).

Na wschodnim wybrzeżu znajduje się grobla prowadząca do wysepki z klasztorem Matki Bożej Vlacherna oraz pobliskiej wyspy Pontikonisi. W okolicy Korfu znajduje się również grupa Diapontia, składająca się z 12 wysepek.

Klimat

Klimat Korfu jest łagodny i wilgotny, z umiarkowanymi zimami i chłodniejszym latem. Średnie roczne opady wynoszą ponad 1150 mm, a latem przeważają wilgotne wiatry północno-zachodnie. Temperatura w miesiącach letnich osiąga średnio 32 °C.

Gospodarka

Około 65% powierzchni wyspy zajmują użytki rolne, głównie oliwki, winnice i pastwiska. Turystyka odgrywa kluczową rolę w gospodarce Korfu, z rocznym przybywaniem ponad miliona turystów.

Zabytki i miejsca turystyczne

  • Pałac św. Michała i św. Jerzego – rezydencja brytyjskich komisarzy.
  • Monaster Platytera – klasztor z 1714 r.
  • Cerkiew św. Jazona i św. Sozypatra – z XI-wiecznymi freskami.
  • Palaeopolis – ruiny starożytnej Kerkyry.
  • Achillejon – pałac cesarzowej Elżbiety.
  • Paleokastritsa – klasztor z punktem widokowym.
  • Gardiki – obwarowania bizantyjskiej twierdzy.
  • Angelokastro – ruiny twierdzy bizantyjskiej.

Korfu w literaturze

Wyspa inspirowała wielu literatów, w tym Williama Szekspira oraz Lawrence’a Durrella, który w swoich książkach opisał piękno krajobrazów Korfu.

Reklama
Reklama