Korea Północna
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) to państwo w Azji Wschodniej, powstałe po II wojnie światowej w północnej części Półwyspu Koreańskiego. Jest jednym z dwóch totalitarnych państw na świecie, obok Erytrei. KRLD ma jednopartyjny system, zdominowany przez Partię Pracy Korei, z władzą rodzinną w rękach dynastii Kimów.
Geografia
Korea Północna zajmuje 120 540 km² i graniczy z Chinami, Rosją oraz Koreą Południową. Najwyższym punktem jest góra Pektu (2744 m n.p.m.). Większość ludności mieszka na równinach, a klimat charakteryzuje się mroźnymi zimami i krótkimi, ciepłymi latami.
Wojna koreańska
Wojna koreańska (1950-1953) rozpoczęła się inwazją Korei Północnej na Południe. Konflikt zakończył się zawieszeniem broni, jednak formalny traktat pokojowy nie został podpisany. Oba państwa pozostają w stanie wojny.
Polityka i ustrój
KRLD jest rządzona przez totalitarny reżim z jednopartyjnym parlamentem – Najwyższym Zgromadzeniem Ludowym, który składa się z 687 deputowanych. W praktyce władza koncentruje się w rękach rodziny Kimów. Ideologia dżucze, promująca niezależność kraju, stała się podstawą polityki od lat 70.
Gospodarka
Korea Północna stosuje centralnie planowaną gospodarkę. Po upadku ZSRR w latach 90. kraj zmagał się z kryzysami gospodarczymi. Obecnie władze próbują liberalizować gospodarkę, jednak wiele działań pozostaje pod kontrolą państwa.
Religia i prawa człowieka
Choć konstytucja KRLD zapewnia wolność wyznania, de facto większość obywateli to ateiści. Prześladowania religijne są powszechne, a wolność słowa i praw człowieka są systematycznie łamane. Uciekinierzy donoszą o obozach pracy i brutalnych represjach.
Kultura
Kultura w Korei Północnej jest silnie kontrolowana przez państwo. Istnieje kult jednostki, szczególnie w odniesieniu do Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila. W kraju organizowane są masowe pokazy tańca, a literatura i sztuka są ściśle cenzurowane.
Transport i media
Transport publiczny oparty jest na tramwajach i trolejbusach. Media w KRLD są pod całkowitą kontrolą, z ograniczonym dostępem do informacji z zewnątrz. W kraju nie istnieją media prywatne, a wszyscy dziennikarze są członkami Partii Pracy Korei.
Demografia
Populacja Korei Północnej wynosi około 26 milionów ludzi. Kraj charakteryzuje się jednorodnością etniczną, a długość życia wynosi średnio 63,81 lat. Wskaźnik śmiertelności noworodków jest znacznie wyższy niż w krajach sąsiednich.
Podsumowanie
Korea Północna jest państwem złożonym, w którym panuje totalitarny reżim, kontrola mediów i kult jednostki. Gospodarka zmaga się z problemami, a sytuacja praw człowieka jest krytyczna. Mimo prób liberalizacji, kraj pozostaje izolowany od reszty świata.