[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad id="295880"]

Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym

Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym

Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym to międzynarodowa umowa, która określa zasady ruchu drogowego w krajach, które ją ratyfikowały. Sporządzona została 8 listopada 1968 roku w Wiedniu i weszła w życie 21 maja 1977 roku. Polska ratyfikowała ją 1 czerwca 1984 roku. Mimo różnic między Konwencją a polskim Prawem o ruchu drogowym, Polska do tej pory nie wypowiedziała tej umowy.

Różnice w regulacjach

Ruch pieszych

Do 2021 roku istniały istotne różnice dotyczące ruchu pieszych. Zgodnie z Konwencją, kierowcy powinni zbliżać się do przejść dla pieszych z odpowiednio zmniejszoną prędkością. W polskim prawie wprowadzono zmiany, które zlikwidowały te różnice, m.in. poprzez dodanie przepisów dotyczących ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Ochrona rowerzystów

Konwencja nakłada obowiązek ustępowania pierwszeństwa rowerzystom podczas skręcania w drogę poprzeczną. Polskie prawo zostało dostosowane do tych przepisów w 2011 roku, co zlikwidowało wcześniejsze niezgodności.

Sygnalizowanie manewrów

W Konwencji kierowcy są zobowiązani do sygnalizowania wszystkich manewrów, natomiast polskie prawo ogranicza ten obowiązek do zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy, co może stwarzać zagrożenia na drodze.

Definicja skrzyżowania

Konwencja definiuje „skrzyżowanie” szerzej niż polskie prawo, które ogranicza tę definicję do konkretnych kategorii dróg. W praktyce oznacza to, że niektóre połączenia dróg wewnętrznych nie są traktowane jako skrzyżowania, co może wpływać na pierwszeństwo przejazdu.

Aspekty praktyczne

W przypadku kolizji przepisów Konwencji i polskiego prawa, pierwszeństwo mają przepisy Konwencji, co jest zgodne z polską konstytucją. Policja drogowa nie ma prawa karać kierowców zagranicznych za brak wyposażenia, które nie jest obowiązkowe w ich kraju. Zgodnie z Konwencją, pojazdy muszą również posiadać znak wyróżniający państwo rejestracji.

Sygnatariusze Konwencji

Konwencję ratyfikowały liczne państwa, a aktualny wykaz sygnatariuszy można znaleźć na stronie Europejskiej Komisji Gospodarczej (UNECE).

Bibliografia

[the_ad id="295962"]