Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Konsul honorowy

Konsul Honorowy

Konsul honorowy to osoba, która pełni funkcje konsularne dla danego państwa w innym kraju, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Często musi on samodzielnie wynająć lokal na urząd konsularny oraz pokryć koszty administracyjne, chociaż czasami może liczyć na częściowy zwrot wydatków od państwa wysyłającego.

Kompetencje Konsula Honorowego

Konsul honorowy ma zazwyczaj takie same kompetencje jak konsul zawodowy, choć zakres jego obowiązków może być ograniczony. W krajach, w których brak jest reprezentacji dyplomatycznej, konsul honorowy może być traktowany jako oficjalny przedstawiciel państwa, co uprawnia go do uczestnictwa w ceremoniach państwowych.

Najczęściej konsulami honorowymi zostają osoby posiadające obywatelstwo państwa przyjmującego, które mają także związki z państwem wysyłającym. Osoby te powinny mieć dobrą sytuację finansową oraz pozytywną opinię w kraju, w którym pełnią swoją funkcję.

W przypadku, gdy konsul honorowy jest obywatelem państwa, w którym działa, jego przywileje są znacznie ograniczone, a immunitety dotyczą jedynie ochrony przed odpowiedzialnością za działania w ramach pełnionych funkcji konsularnych.

Polskie Konsulaty Honorowe

W 1939 roku Polska miała 141 urzędów prowadzonych przez konsulów honorowych. Po przerwie, konsulaty honorowe zostały przywrócone w 1987 roku, a pierwszy urząd powstał w Manili. W 2005 roku w polskiej służbie konsularnej istniało 231 konsulatów, w tym 141 konsulatów honorowych.

Źródła

  • Julian Sutor, Prawo dyplomatyczne i konsularne, Warszawa 2004.