„`html
Konstanty Maria Józef Drucki-Lubecki
Konstanty Drucki-Lubecki (1893-1940) był polskim księciem, pułkownikiem dyplomowanym kawalerii Wojska Polskiego oraz kawalerem Orderu Virtuti Militari. Został zamordowany podczas zbrodni katyńskiej.
Zarys biografii
Pochodził z książęcej rodziny Druckich-Lubeckich. Ukończył Aleksandrowskie Liceum w Sankt Petersburgu i Mikołajewską Szkołę Kawaleryjską. W czasie I wojny światowej służył w armii rosyjskiej, gdzie awansował na różne stopnie, w tym na podporucznika.
Od grudnia 1917 roku był żołnierzem polskiego szwadronu w Odessie. Wziął udział w przeprawie, za co otrzymał Amarantową Wstążeczkę. Po wojnie, służył w 3 pułku ułanów I Korpusu Polskiego na Wschodzie. Został zamordowany prawdopodobnie w Kijowie i pochowany w lesie koło Bykowni. Jego nazwisko znajduje się na Ukraińskiej Liście Katyńskiej z 1994 roku.
W 2012 roku teren jego pochówku przekształcono w Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. Symboliczny grób Druckiego-Lubeckiego znajduje się na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie. Pośmiertnie awansowano go do stopnia generała brygady w 1964 roku.
Był także autorem podręczników wojskowych, w tym współautorem pracy „Taktyka kawalerii: wykłady 1 i 2 kursu” (1934), uznawanej za podstawowy podręcznik w swej dziedzinie.
Awanse i odznaczenia
- Porucznik – 1917
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (11 listopada 1937)
- Krzyż Walecznych (dwukrotnie)
- Złoty Krzyż Zasługi (17 marca 1930)
- Medal Niepodległości (9 listopada 1933)
- Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę
- Brązowy Medal za Długoletnią Służbę
- Oficer Legii Honorowej (Francja)
- Medal Zwycięstwa („Médaille Interalliée”)
„`