Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Konspiracyjne Wojsko Polskie

Konspiracyjne Wojsko Polskie (KWP)

Konspiracyjne Wojsko Polskie (KWP) to polska organizacja niepodległościowa, która rozpoczęła działalność w kwietniu 1945 roku, głównie w województwie łódzkim oraz w regionach śląsko-dąbrowskim, poznańskim i kieleckim.

Reklama

Charakterystyka organizacji

KWP została założona przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, który był jej głównodowodzącym do czerwca 1946 roku. Organizacja koncentrowała się na:

  • samoobronie
  • walce z bandytyzmem
  • ochronie społeczeństwa przed Armią Czerwoną
  • likwidacji aktywnych urzędników władzy komunistycznej
  • rekwizycjach niezbędnych do prowadzenia walki

Po amnestii w sierpniu 1945 roku, KWP przyjęło wielu byłych członków Armii Krajowej. W swoim szczytowym okresie organizacja liczyła około 3 tysięcy członków. Działały oddziały leśne, w tym znane grupy pod dowództwem Jana Małolepszego ps. „Murat” oraz Henryka Glapińskiego ps. „Klinga”. KWP publikowało także pismo pt. W świetle prawdy.

Reklama

Wiosną 1946 roku nasiliły się walki z bezpieką. 19-20 kwietnia oddział Jana Rogólki ps. „Grot” chwilowo opanował Radomsko, uwalniając 57 aresztowanych. Z kolei oddział „Klinga” pokonał 200-osobową grupę pościgową KBW. W czerwcu 1946 roku KWP zostało rozbite na skutek zdrady, a jego dowództwo aresztowane w Częstochowie.

Choć struktury KWP w województwie śląskim zostały rozbite, organizacja kontynuowała działalność pod nowym dowództwem Jerzego Jasińskiego ps. „Janusz”. W 1947 roku UB aresztowało część przywództwa KWP, a w marcu z amnestii skorzystał Wiesław Janusiak ps. „Prawdzic”. Ostatni szef KWP, Jan Małolepszy, został aresztowany i zamordowany w 1948 roku. Resztki organizacji pozostały w podziemiu do 1954 roku, prowadząc sporadyczne akcje przeciwko UB.

Upamiętnienie

KWP i jego dowódca Stanisław Sojczyński „Warszyc” zostali upamiętnieni w różnych formach:

Reklama
  • 8 listopada 2009 roku odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik „Warszyca” w Kamieńsku.
  • W 2010 roku w Radomsku zorganizowano „Rok Konspiracyjnego Wojska Polskiego” oraz odsłonięto pomnik poświęcony KWP i jego żołnierzom.
  • 1 marca 2023 roku w Głogowie odsłonięto pomnik „Warszyca” w ramach „Aleji Pamięci”, obok pomników innych żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Reklama