Dzisiaj jest 21 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Konrad Bartoszewski

Konrad Czesław Bartoszewski

Konrad Czesław Bartoszewski, znany również jako „Wir”, „Zadora” i „Łada”, był porucznikiem Armii Krajowej oraz pisarzem. Urodził się 5 lipca 1914 roku w Baranówce na Wołyniu, a zmarł 21 kwietnia 1987 roku w Lublinie. W czasie II wojny światowej dowodził oddziałem partyzanckim w rejonie Józefowa.

Życiorys

Bartoszewski studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Brał udział w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu osiedlił się w Józefowie, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną w Armii Krajowej. Jako dowódca Rejonu Józefów, prowadził liczne walki przeciwko Niemcom.

W lutym 1943 roku został aresztowany, jednak wkrótce odbity przez swój oddział. W wyniku akcji odwetowej Niemców, jego rodzina została rozstrzelana. Bartoszewski był dowódcą w akcji Sturmwind II oraz autorem planu bitwy pod Osuchami. Udało mu się przeżyć tę bitwę, będąc jednym z nielicznych polskich dowódców, którzy to uczynili.

Po wojnie nie złożył broni, a w styczniu 1945 roku odbił więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa. Jego oddział został rozwiązany w sierpniu 1945 roku. Bartoszewski ujawnił się w 1945 roku, a w 1952 roku został aresztowany. W 1955 roku, z powodu złego stanu zdrowia, został zwolniony. W 1969 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Po doktoracie z filologii polskiej, zaczął pracować na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz współtworzył Encyklopedię Katolicką. Bartoszewski był również autorem izby pamięci im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie oraz został odznaczony przez papieża Jana Pawła II orderem Pro Ecclesia et Pontifice. Pośmiertnie nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Józefowa.

Twórczość

  • „Sąd polowy” (1995)

Podsumowanie

Konrad Bartoszewski był znaczącą postacią w historii Polski, zarówno jako żołnierz, jak i pisarz. Jego działalność w Armii Krajowej oraz późniejsza kariera akademicka i pisarska pozostawiły trwały ślad w polskiej kulturze i historii.