Konklawe 19-21 czerwca 1963
Konklawe odbyło się po śmierci papieża Jana XXIII, która miała miejsce 3 czerwca 1963 roku. Wybory zakończyły się wyborem kard. Giovanniego Battistę Montiniego, który przyjął imię Pawła VI.
Śmierć Jana XXIII
Jan XXIII zmarł na raka, a jego pontyfikat był czasem istotnych reform w Kościele, które doprowadziły do podziałów między frakcjami postępowymi a tradycjonalistami. Papież wspierał reformy, co powodowało napięcia z konserwatywnymi członkami Kurii.
Uczestnicy konklawe
W chwili śmierci Jana XXIII Kolegium Kardynalskie liczyło 82 członków, z czego 80 wzięło udział w wyborze nowego papieża. Wśród uczestników znajdowali się kardynałowie z różnych krajów, a ich liczba była wynikiem nominacji dokonanych przez Jana XXIII oraz jego poprzedników.
Nieobecni
Dwóch kardynałów było nieobecnych: József Mindszenty z Węgier oraz Carlos María De la Torre z Ekwadoru.
Podziały i kandydaci
W czasie soboru ujawniły się podziały w Kolegium Kardynalskim, z przewagą umiarkowanej frakcji reformistycznej. Głównym kandydatem był Giovanni Battista Montini, który zyskał poparcie wielu kardynałów. Wśród konserwatystów wyróżniali się arcybiskup Genui Giuseppe Siri oraz sekretarz Świętego Oficjum Alfredo Ottaviani.
Przebieg konklawe
Konklawe rozpoczęło się 19 czerwca. W procesie głosowania Montini zdobył najwięcej głosów, jednak konkurencja była silna. Ostatecznie, po kilku turach głosowań, Montini zdobył 57 głosów i został wybrany na papieża 21 czerwca.
Wybór Pawła VI
Wybór Montiniego na papieża został ogłoszony z radością publiczności. Uroczysta inauguracja pontyfikatu miała miejsce 30 czerwca, będąc ostatnią koronacją papieską w historii.
Bibliografia
- Cesare de Agostini, „Konklawe XX wieku. Historia wyborów papieży”, Wyd. M, Kraków 2005
- Crista Kramer von Reisswitz, „Wybór papieży. Kardynałowie i konklawe”, Wyd. Muza SA, Warszawa 2003