Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Konferencja teherańska

Konferencja Teherańska

Konferencja teherańska miała miejsce w Teheranie w dniach 28 listopada – 1 grudnia 1943 roku. Było to spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej, znanej jako wielka trójka, w skład której wchodzili: prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill oraz przywódca ZSRR Józef Stalin. Była to pierwsza z trzech konferencji poświęconych walce z hitlerowską III Rzeszą, następne to konferencje jałtańska i poczdamska.

Postanowienia Konferencji

  • Utworzenie drugiego frontu we Francji w maju 1944 roku przez USA i Wielką Brytanię.
  • Wsparcie oddziałów Tity w Jugosławii, z jednoczesnym wycofaniem poparcia dla czetników oraz rezygnacją z inwazji na Bałkanach, z wyjątkiem Grecji.
  • Ustalenie nowej granicy wschodniej Polski i ZSRR na linii Curzona.
  • Rozmowy na temat utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Europejskiej Komisji Doradczej, odpowiedzialnej za powojenne losy Niemiec, z żądaniem Stalina w sprawie sowieckiej strefy wpływów w Europie Wschodniej.
  • Ustalenie, że żadna ze stron nie zawrze separatystycznego pokoju z Niemcami, dążąc do ich bezwarunkowej kapitulacji.
  • Podział krajów Europy na alianckie strefy operacyjne, w tym przydzielenie Polski do strefy operacyjnej Armii Czerwonej.
  • Podział Niemiec na strefy okupacyjne, z radziecką strefą przylegającą do Polski, co miało kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski.

W związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w USA, na prośbę Roosevelta, postanowienia dotyczące Polski zostały utajnione, aby nie zrazić głosów Polonii amerykańskiej.

Konferencja Kairska

Warto również wspomnieć o konferencji kairskiej, która odbyła się w dniach 22-26 listopada 1943 roku i dotyczyła sytuacji na Dalekim Wschodzie, będąc analogiczną do spotkań wielkiej trójki.

Najnowsze aktualności: