Konfederacja Gołąbska
Konfederacja Gołąbska, zawiązana przez szlachtę koronnych przy królu Michale Korybucie Wiśniowieckim 16 października 1672, miała na celu obronę przed detronizacją monarchy oraz walkę z opozycją magnacką, zwaną „malkontentami”. Akt konfederacji został podpisany przez króla 10 listopada 1672.
Przywództwo i przeciwnicy
Na marszałka konfederacji wybrano Stefana Stanisława Czarnieckiego. Kluczowymi postaciami byli również Feliks Kazimierz Potocki oraz biskup Stefan Wierzbowski. Przeciwnikami konfederacji byli przedstawiciele magnaterii związani z dworem francuskim, w tym Jan Sobieski i Mikołaj Prażmowski.
Kryzys po kapitulacji Kamieńca Podolskiego
Kapitulacja Kamieńca Podolskiego 26 sierpnia 1672 wstrząsnęła Rzeczypospolitą, wywołując wewnętrzne konflikty i oskarżenia. W obliczu zagrożenia tureckiego, król zwołał pospolite ruszenie, które jednak przerodziło się w obrady szlachty. W tym czasie podpisano upokarzający pokój w Buczaczu z Imperium Osmańskim.
Powołanie Konfederacji i jej cele
W dniu 16 października uchwalono akt konfederacji, mający na celu uspokojenie kraju i obronę praw szlachty. Wsparcie króla uzyskała konfederacja wojska litewskiego z Michałem Kazimierzem Pacem. Konfederaci zaproponowali reformy, w tym dwuletnią kadencyjność urzędów oraz regulacje dotyczące zbierania pospolitego ruszenia.
Sejm Pacyfikacyjny 1673
Obrady konfederacji przekształciły się w Sejm Pacyfikacyjny, który zajął się traktatem w Buczaczu. Sejm uchwalił wysokie podatki na utrzymanie armii w walce z Turcją. Konflikt pomiędzy konfederacjami doprowadził do napięć, a sytuacja w Polsce była niepewna.
Pacyfikacja i konsekwencje
12 marca 1673 podpisano akt pacyfikacji, kończący konflikt między stronnictwami. Michał Korybut przygotował się do dalszej wojny z Imperium Osmańskim. Dążenia konfederatów do zakończenia wojny zrealizowały się dopiero po śmierci Sobieskiego, w 1699 roku, przy podpisaniu pokoju karłowickiego. Propozycje reform konfederacji nie zostały wprowadzone, jednak jej zawiązanie uchroniło króla przed detronizacją.