Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Konfederacja gołąbska

Konfederacja Gołąbska

Konfederacja Gołąbska, zawiązana przez szlachtę koronnych przy królu Michale Korybucie Wiśniowieckim 16 października 1672, miała na celu obronę przed detronizacją monarchy oraz walkę z opozycją magnacką, zwaną „malkontentami”. Akt konfederacji został podpisany przez króla 10 listopada 1672.

Reklama

Przywództwo i przeciwnicy

Na marszałka konfederacji wybrano Stefana Stanisława Czarnieckiego. Kluczowymi postaciami byli również Feliks Kazimierz Potocki oraz biskup Stefan Wierzbowski. Przeciwnikami konfederacji byli przedstawiciele magnaterii związani z dworem francuskim, w tym Jan Sobieski i Mikołaj Prażmowski.

Kryzys po kapitulacji Kamieńca Podolskiego

Kapitulacja Kamieńca Podolskiego 26 sierpnia 1672 wstrząsnęła Rzeczypospolitą, wywołując wewnętrzne konflikty i oskarżenia. W obliczu zagrożenia tureckiego, król zwołał pospolite ruszenie, które jednak przerodziło się w obrady szlachty. W tym czasie podpisano upokarzający pokój w Buczaczu z Imperium Osmańskim.

Reklama

Powołanie Konfederacji i jej cele

W dniu 16 października uchwalono akt konfederacji, mający na celu uspokojenie kraju i obronę praw szlachty. Wsparcie króla uzyskała konfederacja wojska litewskiego z Michałem Kazimierzem Pacem. Konfederaci zaproponowali reformy, w tym dwuletnią kadencyjność urzędów oraz regulacje dotyczące zbierania pospolitego ruszenia.

Sejm Pacyfikacyjny 1673

Obrady konfederacji przekształciły się w Sejm Pacyfikacyjny, który zajął się traktatem w Buczaczu. Sejm uchwalił wysokie podatki na utrzymanie armii w walce z Turcją. Konflikt pomiędzy konfederacjami doprowadził do napięć, a sytuacja w Polsce była niepewna.

Pacyfikacja i konsekwencje

12 marca 1673 podpisano akt pacyfikacji, kończący konflikt między stronnictwami. Michał Korybut przygotował się do dalszej wojny z Imperium Osmańskim. Dążenia konfederatów do zakończenia wojny zrealizowały się dopiero po śmierci Sobieskiego, w 1699 roku, przy podpisaniu pokoju karłowickiego. Propozycje reform konfederacji nie zostały wprowadzone, jednak jej zawiązanie uchroniło króla przed detronizacją.

Reklama
Reklama