Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Koń trakeński

Chcę dodać własny artykuł

Koń trakeński – rasa konia o staropruskich korzeniach.

Historia

Przodkiem konia trakeńskiego był schweiken, silny pruski kuc. Rasa ta była przedmiotem krzyżówek uszlachetniających, łączących cechy wytrwałości koni prymitywnych z szybkością i charakterem koni pełnej krwi angielskiej oraz czystej krwi arabskiej.

W 1732 roku Fryderyk Wilhelm I Pruski założył Królewską Stadninę Trakenów w Trakenach, gdzie sprowadzono 1600 koni. Rasa trakeńska zaczęła się formować pod koniec XIX wieku, a jej rozwój wspierały wystawy hodowlane. W tym czasie, konie trakeńskie były krzyżowane z ogierami pełnej krwi angielskiej.

Znanym przedstawicielem tej rasy był ogier Perfectionist, urodzony w 1899 roku, który został przywieziony do Anglii w 1903 roku. W okresie międzywojennym kontynuowano krzyżowanie z ogierami arabskimi.

W 1944 roku stadnina w Trakenach została ewakuowana, co spowodowało utratę wielu koni. Do Niemiec dotarło jedynie około 1500 klaczy.

Pokrój

Koń trakeński charakteryzuje się:

  • szlachetną głową z dużymi oczami
  • długą, dobrze ukształtowaną szyją
  • krótkim, ale dobrze zarysowanym kłębem
  • szeroką pierś i długie, skośne łopatki
  • średnio długim, mocnym grzbietem, który kończy się lekko opadającym zadem
  • delikatnymi, ale mocnymi nogami

Wysokość w kłębie wynosi zazwyczaj 160–175 cm, a umaszczenie jest jednolite, zazwyczaj nie siwe.

Hodowla

Konie trakeńskie są wszechstronne w użytkowaniu. Sprawdzają się w skokach, WKKW oraz ujeżdżeniu. Mają spokojny charakter, są przyjazne, chętne do pracy i szybko się uczą. Obecnie w Polsce trwa proces odradzania tej rasy.