Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Komorów (powiat pruszkowski)

„`html

Komorów

Komorów to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Michałowice, położona nad rzeką Utratą, około 20 km od Warszawy. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1424 roku jako Comorowo, wieś była pierwotnie podzielona na kilka części, należących do drobnej szlachty, głównie rodziny Komorowskich.

Historia

Do XVII wieku Komorów pozostawał w rękach rodziny Komorowskich herbu Pierzchała. Później przeszedł w ręce rodów Chądzyńskich, Kaliszów i Sobolewskich. W XVIII wieku majątek stał się własnością Sobolewskich, a po dokupieniu części sąsiedniej wsi Sokołów utworzono jeden folwark.

W 1827 roku majątek sprzedano Marcelemu Tarczewskiemu, a w 1850 roku nabył go Franciszek Brzeziński. Po uwłaszczeniu w 1867 roku, znaczące części majątku odpadły, a do 1911 roku zmieniał właścicieli. W tym roku Józef Markowicz, dotychczasowy zarządca, sprzedał majątek i rozpoczął parcelację.

  • 1912: sprzedaż działek w zachodniej części – Komorów A
  • 1923: sprzedaż działek w kolonii Komorówek
  • 1930: sprzedaż działek w „Mieście Ogrodzie Komorów”

Miasto Ogród Komorów

Rozwój Komorowa jako osiedla rozpoczął się 14 stycznia 1930 r. po zatwierdzeniu planu parcelacji przez Warszawski Urząd Wojewódzki. Miasto Ogród zajmowało powierzchnię 73 ha, z zastrzeżeniem, że działki mogą być używane wyłącznie na budowę domów mieszkalnych.

W czasie II wojny światowej w Komorowie ukrywała się warszawska inteligencja. Po wojnie majątek został znacjonalizowany, a pałac przekształcono w sanatorium. W latach 1954–1972 wieś była siedzibą władz gromady.

Osiedle

Komorów jest największą miejscowością w gminie Michałowice, dynamicznie rozwijającą się pod względem liczby mieszkańców. Zmiany w zabudowie i wycinanie drzew wpływają na charakter miejscowości, co skłoniło mieszkańców do złożenia wniosku o utworzenie samodzielnej gminy w 2009 roku. Przez miejscowość przepływa rzeka Utrata, a w 1992 roku utworzono zalew z terenami rekreacyjnymi.

Wspólnoty wyznaniowe

  • Kościół rzymskokatolicki – parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Osoby związane z Komorowem

W Komorowie urodziła się znana restauratorka Magda Gessler.

„`