Komora Grobowa w Starożytnym Egipcie
Komora grobowa, znana jako „Dżeser-dżeseru” (Święte Świętych), była miejscem wiecznego pobytu zmarłych w starożytnym Egipcie. W okresie Starego Państwa, szczególnie za panowania IV, V i VI dynastii, komory te umieszczano wewnątrz lub pod piramidami.
Komory Grobowe w Piramidach
Wielka piramida Cheopsa zawiera trzy komory grobowe: komorę pierwotną pod powierzchnią, Komorę Królowej oraz Komorę Króla, która jest umieszczona na 1/3 wysokości piramidy. Komora Króla ma wymiary 5,2 x 10,8 x 5,8 m, a jej wnętrze wykonano z ciemnoczerwonego granitu. Znajduje się tam zniszczony sarkofag z czarnego granitu.
Piramida Chefrena jest skromniejsza; komora grobowa jest częściowo wykuta w wapieniu, a wnętrze obłożone czerwonym granitem. Podobnie jak w przypadku piramidy Cheopsa, ściany nie zawierają inskrypcji ani dekoracji.
Zmiany w Nowym Państwie
W czasach XVIII dynastii, z powodu rabunków, władcy postanowili zmienić tradycję grzebalną. Totmes I jako pierwszy zbudował tajny grobowiec w Dolinie Królów. Nowe grobowce miały formę hypogeów, z podziemnymi labiryntami i dużymi komorami grobowymi, które często miały powierzchnię od 160 do 200 m².
- Komory grobowe były bogato zdobione reliefami i malowidłami.
- W centralnym miejscu znajdował się sarkofag, często wykonany z alabastru lub granitu.
- Ściany pokryte były tekstami z Królewskich Ksiąg Grobowych.
Wyposażenie Grobowców
Podczas pogrzebu komory grobowe zapełniano przedmiotami codziennego użytku, żywnością oraz bronią. Wśród składanych przedmiotów znajdowały się:
- Jedzenie, takie jak kaczki i baranina.
- Dzban pełen piwa i wina.
- Uzbrojenie: łuki, strzały, harpuny.
- Statuetki króla oraz figurki uszebti, które miały służyć w zaświatach.
- Znaczne ilości złota.
Najwspanialsza komora grobowa, wykonana dla faraona Seti I, jest bogato zdobiona malowidłami i tekstami, które zachowały swoją wyrazistość do dzisiaj. Malowidła przedstawiają m.in. króla przed obliczem Ozyrysa oraz ceremonie związane z zaświatami.