Komitet Obywatelski „Solidarność”
Komitet Obywatelski „Solidarność” (KO) został założony 18 grudnia 1988 roku jako zorganizowany ruch społeczny po obradach Okrągłego Stołu. Zainicjował on działania na rzecz demokratycznych zmian w Polsce, a jego główną platformą komunikacyjną stały się „Gazeta Wyborcza” i reaktywowany „Tygodnik Solidarność”.
Przygotowania do wyborów
KO przyjął strategię wystawienia kandydatów do Sejmu i Senatu zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu. W wyborach z 4 czerwca 1989 roku mogło zdobyć 161 z 460 mandatów poselskich, a do Senatu wystawił 100 kandydatów. W kampanii wyborczej wykorzystano zdjęcia z Lechem Wałęsą oraz plakaty, które były dystrybuowane mimo cenzury.
Wybory
Wybory z 4 czerwca 1989 roku przyniosły spektakularny sukces KO, który zdobył 160 mandatów poselskich i 92 senatorskie, przy frekwencji wynoszącej 62%. Po pierwszej turze, z uwagi na niezdobytą większość przez PZPR, zmieniono ordynację, co pozwoliło na łatwiejsze wprowadzenie kandydatów KO do parlamentu. W drugiej turze 18 czerwca, KO zdobył dodatkowy mandat, kończąc z 260 wygranymi.
Po wyborach
Po wyborach, Komitet Obywatelski przekształcił się w Obywatelski Klub Parlamentarny (OKP) z Bronisławem Geremkiem na czołowej pozycji. W składzie nowego klubu znalazło się 161 posłów oraz 99 senatorów. W tym czasie PZPR dysponował 173 mandatami. OKP rozpoczął prace w nowym Sejmie, a ruch obywatelski próbował zorganizować się w nowe partie polityczne.
Członkowie Komitetu
Na inauguracyjnym spotkaniu KO wzięło udział 135 zaproszonych gości, z których 118 się stawiło. Wśród nich byli m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik oraz wielu innych znaczących działaczy opozycyjnych.
Podsumowanie
Komitet Obywatelski „Solidarność” odegrał kluczową rolę w transformacji politycznej w Polsce, prowadząc do pierwszych wolnych wyborów po dekadach rządów komunistycznych. Dzięki jego działaniom, Polska zyskała nową reprezentację parlamentarną i rozpoczęła proces demokratyzacji.