Komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg
Komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg to najdalej wysunięty na wschód region Węgier, graniczący z Ukrainą na północnym wschodzie oraz z Rumunią na południowym wschodzie. Od południowego zachodu sąsiaduje z komitatem Hajdú-Bihar, a na północy z Borsod-Abaúj-Zemplén oraz Słowacją. Region ten należy do unijnego obszaru statystycznego „Północna Nizina Węgierska” (Észak-Alföld).
Geograficznie, większość terenu stanowi pagórkowata wysoczyzna Nyírség, z najwyższym punktem, wzgórzem Hoportyó, osiągającym 184 m n.p.m. Wschodnia część komitatu jest zajęta przez Równinę Satmarsko-Berehowską, a północno-zachodni skraj obejmuje region Rétköz. Największą rzeką w regionie jest Cisa, z mniejszymi dopływami, takimi jak Kraszna, Samosz i Lónya.
Klimat w komitacie jest kontynentalny, z najzimniejszymi zimami na obszarze Wielkiej Niziny Węgierskiej. Komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg został utworzony w 1950 roku, kiedy to połączono część komitatu Szabolcs z obszarami Ung, Bereg, Ugocsa i Szatmár. Do 1990 roku funkcjonował pod nazwą Szabolcs-Szatmár.
Podział administracyjny
Region dzieli się na 11 powiatów:
- Baktalórántháza
- Csenger
- Fehérgyarmat
- Ibrány-Nagyhalász
- Kisvárda
- Mátészalka
- Nagykálló
- Nyírbátor
- Nyíregyháza
- Tiszavasvári
- Vásárosnamény
Miasta komitatu
W komitacie znajdują się różne miasta, które mają swoje znaczenie w regionie.