„`html
Komarów-Osada
Komarów-Osada to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie o tej samej nazwie. Wieś uzyskała prawa miejskie w 1748 roku, jednak w 1869 roku zostały one jej odebrane. W latach 1954–1972 była siedzibą władz gromady, a w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa zamojskiego. Zgodnie z danymi z 2011 roku, wieś liczyła 899 mieszkańców.
Geografia
Komarów-Osada znajduje się na pograniczu trzech krain geograficznych: Grzędy Sokalskiej, Kotliny Hrubieszowskiej i Padołu Zamojskiego. Miejscowość leży w pobliżu rzeki Sieniocha, dopływu Huczwy. Klimat jest umiarkowany ciepły przejściowy, z gorącymi latami i mroźnymi zimami, a roczne opady wynoszą około 600 mm.
Gospodarka
W okresie PRL-u w Komarowie-Osadzie działały niewielkie zakłady przemysłowe, takie jak mleczarnia. Obecnie miejscowość ma charakter rolniczy, z małymi firmami usługowymi, w tym sklepami i aptekami. W latach 70. XX wieku odkryto w okolicy złoża gazu ziemnego.
Historia
W historii Komarowa-Osady miały miejsce dwie ważne bitwy: jedna podczas I wojny światowej (1914), a druga w sierpniu 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej. Po II wojnie światowej wieś pełniła rolę siedziby gminy i miała znaczną liczbę mieszkańców. Podczas okupacji hitlerowskiej Komarów był dwukrotnie pacyfikowany, co doprowadziło do śmierci 51 osób.
W latach 1904–1911 w miejscowości zbudowano neogotycki kościół pw. Świętej Trójcy. Z Komarowa-Osady pochodziło dwóch dowódców Armii Krajowej, którzy walczyli z okupantem i zostali po wojnie represjonowani przez władze komunistyczne.
Getto w Komarowie-Osadzie
W 1942 roku utworzono getto, które zostało zlikwidowane 10 listopada tego samego roku. Żydzi z różnych miejscowości, w tym z Łodzi i Zamościa, zostali deportowani do ośrodka zagłady w Bełżcu, co przyczyniło się do tragicznych losów około 2500 osób przebywających w getcie.
„`