Dzisiaj jest 21 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Komarno (województwo dolnośląskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Komarno

Komarno (niem. Kammerswaldau) to wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Górach Kaczawskich.

Położenie

Wieś znajduje się u podnóża najwyższego szczytu Gór Kaczawskich – Skopca (724 m n.p.m.). Charakteryzuje się typową zabudową łańcuchową.

Podział administracyjny

W latach 1975–1998 Komarno należało do województwa jeleniogórskiego.

Historia

Komarno ma długą historię, sięgającą 1305 roku, kiedy to nosiło nazwę Kemreswalde. Miejscowość, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, rozwijała się, osiągając w 1786 roku populację 160 chałupników, 28 zagrodników i 20 kmieci. W XIX wieku osada liczyła już 213 domów oraz inne obiekty, w tym dwa kościoły.

Kościoły w Komarnie

  • Kościół pw. św. Jacka: Wzniesiony w latach 1769-1772, pierwotnie służył społeczności ewangelickiej. Charakteryzuje się ośmiobocznym planem oraz bogato zdobionym wnętrzem z oryginalną amboną i ołtarzem.
  • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela: Pochodzi z początku XIV wieku, z późniejszymi przebudowami. Wnętrze zachowało ostrołukowy portal i późnogotycką mensę ołtarzową.

Zespół pałacowy

Zespół pałacowy z drugiej połowy XVII wieku, przebudowany w XIX wieku. Pałac mógł być zbudowany na miejscu wcześniejszego zamku. W przeszłości znajdował się w rękach różnych rodzin, a w 1842 roku przeszedł gruntowną przebudowę.

Inne zabytki

  • Stare kamienne krzyże, pozostałości murów kościelnych, rozmieszczone na terenie przykościelnym.

Komarno jest przykładem bogatej historii oraz architektury Dolnego Śląska, a jego zabytki są świadectwem minionych epok.

„`