Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kolonia Zuzanny

Chcę dodać własny artykuł

Kolonia Zuzanny w Katowicach

Kolonia Zuzanny, znana również jako Susannagrube, to historyczna część Katowic, zlokalizowana w dzielnicy Osiedle Paderewskiego-Muchowiec. Położona jest w pobliżu granicy z Janowem-Nikiszowcem i Giszowcem, w rejonie węzła drogowego „Murckowska”, który łączy autostradę A4 z drogą krajową nr 86.

Początki i historia

Kolonia powstała w latach 60. XIX wieku jako osiedle dla pracowników kopalni węgla kamiennego „Susanna”, która rozpoczęła działalność w 1838 roku. Została zbudowana na terenach leśnych gminy Janów i składała się z ośmiu domów, w których mieszkało średnio 22 osoby na mieszkanie. W 1885 roku kolonię zamieszkiwało 183 osoby.

W 1899 roku część pola górniczego „Reserve” została zakupiona przez spółkę Georg von Giesches Erben, a w 1900 roku przyłączona do kopalni „Giesche”. Po tym okresie kopalnia „Susanna” prawdopodobnie zakończyła wydobycie węgla.

Przemiany i likwidacja

Kolonia była zaznaczona na mapach do 1958 roku. Została przyłączona do Katowic 31 grudnia 1959 roku, jednak w wyniku rozbudowy infrastruktury drogowej została całkowicie zlikwidowana w 1983 roku. Obecnie teren kolonii to rejon węzła „Murckowska”, gdzie znajduje się skrzyżowanie ulic Murckowskiej, Pszczyńskiej oraz autostrady A4.

Jedynym śladem po kolonii jest przystanek autobusowy Kolonia Zuzanna, obsługiwany przez autobusy ZTM-u. W okolicy znajduje się również szyb V ruchu „Staszic”, będący częścią kopalni „Staszic-Wujek”, oraz przedsiębiorstwo z branży spożywczej.

Podsumowanie

Kolonia Zuzanny, niegdyś ważny ośrodek dla górników, dziś jest jedynie wspomnieniem przeszłości Katowic, symbolizującym zmiany urbanistyczne i przemiany społeczne w regionie.

Przypisy

Bibliografia

  • Źródła historyczne dotyczące Katowic
  • Artykuły dotyczące rozwoju regionu