Kołgujew – Wyspa Polar
Kołgujew (ros. Колгуев) to wyspa położona w południowo-wschodniej części Morza Barentsa, należąca do Rosji (Nieniecki Okręg Autonomiczny). Jej powierzchnia wynosi blisko 5000 km².
Geografia i geologia
Wyspa charakteryzuje się rozwiniętą linią brzegową, szczególnie w południowej i wschodniej części. Ukształtowanie terenu jest równinne z niewielkimi wzniesieniami, osiągającymi do 166 m n.p.m. (wzgórza morenowe). Kołgujew jest zbudowany głównie z osadów czwartorzędowych, a jego powierzchnię pokrywają liczne bagna oraz jeziora polodowcowe. Panuje tu klimat subpolarny, a roślinność ma charakter tundrowy.
Ludność i gospodarka
Wyspa jest słabo zaludniona z populacją wynoszącą około 200 mieszkańców, w większości Nieńców i Rosjan. Mieszkańcy zajmują się myślistwem, rybołówstwem i hodowlą reniferów. Główną miejscowością na wyspie jest Bugrino.
W 1987 roku rozpoczęto przemysłową eksploatację ropy naftowej z szelfu wyspy, gdzie wywiercono 30 otworów eksploatacyjnych. Z uwagi na płytkość szelfu, do głębszych wód poprowadzono czterokilometrowy rurociąg, umożliwiający korzystanie z niego przez tankowce rzeczo-morskie o niewielkim zanurzeniu.
Podsumowanie
- Kołgujew to wyspa w Morzu Barentsa, o powierzchni 5000 km².
- Charakteryzuje się równinnym terenem i tundrową roślinnością.
- Populacja wynosi około 200 mieszkańców, głównie Nieńców i Rosjan.
- Główne zajęcia mieszkańców to myślistwo, rybołówstwo i hodowla reniferów.
- Wyspa jest eksploatowana pod kątem ropy naftowej, z wybudowanym rurociągiem do transportu surowca.