Dzisiaj jest 11 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kojiki

Kojiki – Oficjalna Historia Japonii

Kojiki, napisane w 712 roku na zlecenie cesarzowej Gemmei, jest najstarszym zachowanym dziełem historiograficznym Japonii. Powstało na podstawie wcześniejszych podań, choć nie zachowały się informacje na temat ich formy. Oryginalny tekst nie przetrwał, a jego treść jest znana jedynie z późniejszych kopii.

Struktura Dzieła

Dzieło składa się z trzech zwojów:

  • Pierwszy zwój: Zawiera przedmowę oraz opis narodzin wszechświata, proces rozdzielenia nieba i ziemi oraz duchy zamieszkujące te obszary.
  • Drugi zwój: Opisuje podbój archipelagu japońskiego przez duchy nieba.
  • Trzeci zwój: Przedstawia panowanie trzydziestu trzech władców, będących potomkami duchów nieba na Ziemi.

Forma Zapisu

Kronika została zapisana przy użyciu chińskich ideogramów, co było konieczne, ponieważ w VIII wieku japoński język nie miał jeszcze ustalonego systemu zapisu. Część tekstu opracowano w kanbun, co pozwalało na czytanie go po japońsku, podczas gdy inna część została zapisana man’yōganą, czyli chińskimi znakami użytymi do przekazania wymowy.

Publikacje w Polsce

W Polsce Kojiki czyli Księga dawnych wydarzeń została po raz pierwszy opublikowana w 1986 roku przez Państwowy Instytut Wydawniczy w serii Bibliotheca Mundi. Przekład oraz przypisy opracował profesor Wiesław Kotański z Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej, w 1983 roku, wydano studium Japońskie opowieści o bogach, również autorstwa Kotańskiego.

Najnowsze aktualności: