Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kochanówka (województwo warmińsko-mazurskie)

Chcę dodać własny artykuł

Kochanówka

Kochanówka, znana wcześniej jako Stolzhagen, to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Lidzbark Warmiński. W latach 1954–1959 była siedzibą władz gromady Kochanówka, a po jej zniesieniu przynależała do gromady Kraszewo. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Okolica jest częścią obszaru Natura 2000 Swajnie i charakteryzuje się obecnością kościoła, sklepu oraz kilku kapliczek i krzyży przydrożnych.

Historia

Pierwszy kościół w Kochanówce powstał na przełomie XIV i XV wieku. W 1565 roku groził zawaleniem i po dobudowie został konsekrowany 4 września 1580 roku przez biskupa warmińskiego Marcina Kromera. Po pożarze, który zniszczył budowlę, kościół odbudowano dzięki składkom z diecezji, a nową konsekrację przeprowadził biskup Szymon Rudnicki 11 maja 1608 roku. W 1911 roku stary kościół został rozebrany, a w jego miejsce w 1918 roku wzniesiono nowy obiekt, który został konsekrowany przez biskupa Augustinusa Bludau w 1925 roku.

Zabytki

  • Pięć kapliczek
  • Obelisk przy kościele
  • Neogotycki kościół z 1918 roku

Kościół

Obecny kościół, wybudowany w stylu neogotyckim, jest trójnawowy z wydzielonym prezbiterium i wieżą po stronie zachodniej. Wieża zakończona jest dachem w formie ostrosłupa. Sklepienia w nawie głównej są gwiaździste, natomiast w nawach bocznych krzyżowo-żebrowe. Pod prezbiterium znajduje się krypta, obecnie przekształcona w salę. Ołtarz główny jest wczesnobarokowy, datowany na drugą połowę XVII wieku, a dwa ołtarze boczne pochodzą z około 1700 roku. Ambona i chrzcielnica są w stylu neogotyckim.


Plik:Kochanówka, kościół 01.jpg|Kościół św. Wawrzyńca w Kochanówce
Plik:Kochanowka sc 17.JPG|Wnętrze kościoła z widokiem na ołtarz główny
Plik:Kochanowka sc 13.JPG|Kapliczka, jedna z kilku we wsi
Plik:Kochanowka sc 10.JPG|Klomb z pługiem w środku wsi
Plik:Kochanówka, tablica.jpg|Północna droga wjazdowa do Kochanówki