Kochab (Beta Ursae Minoris, β UMi) to druga najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy, oddalona od Słońca o około 131 lat świetlnych.
Nazwa
Kochab pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego „gwiazda”. W przeszłości dzieliła tę nazwę z α UMi, a w starożytności mogła być znana jako Polos ze względu na bliskość do północnego bieguna niebieskiego. Międzynarodowa Unia Astronomiczna formalnie zatwierdziła nazwę Kochab w 2016 roku.
Właściwości fizyczne
Kochab jest olbrzymem typu K4 III. Jego obserwowana wielkość gwiazdowa wynosi 2,08, a temperatura to około 4130 K. Gwiazda ma promień 42 razy większy od Słońca i jest 450 razy jaśniejsza.
Właściwości Kochaba wynikają z jego zaawansowanego etapu ewolucji, gdyż zakończył syntezę wodoru w helu w jądrze. Obecnie może zwiększać jasność przed rozpoczęciem syntezy helu w węgiel lub ciemnieć po jej rozpoczęciu. Analizy wskazują na masę około 1,4 masy Słońca.
Wokół Kochaba krąży gazowy olbrzym Beta Ursae Minoris b, który jest około sześciokrotnie masywniejszy od Jowisza. Gwiazda ma również towarzysza o wielkości 12,77, oddalonego o 214 sekund kątowych, który ma duży ruch własny.