Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kobyle (województwo pomorskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Kobyle

Kobyle (kaszb. Kòbëlé) to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Stara Kiszewa. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie przynależała do województwa gdańskiego i stanowi sołectwo gminy Stara Kiszewa.

Historia

Wieś ma bogatą historię, sięgającą XIII wieku, kiedy to należała do książąt pomorskich. W 1269 roku książę Sambor II przekazał ją klasztorowi cystersów w Pogutkach, co zapisano w akcie darowizny. W dokumencie wymienione są także inne osady, takie jak Koźmin, Czernichowo, Garczyn oraz Wielka Kiszewa.

Pierwotnie osada była zorganizowana na prawie polskim, które później zamieniono na niemieckie prawo chełmińskie. W 1377 roku opat Piotr z Rogowa potwierdził przynależność 40 włók ziemi do tutejszych gospodarzy, z czego 4 włoki były wolne, sołtyskie.

Po sekularyzacji dóbr duchownych, wieś przeszła w ręce rządu pruskiego, który w 1785 roku wydał przywilej wieczystej dzierżawy dotychczasowym osadnikom.

W XIX wieku Kobyle, znane również jako Kobyła (niem. Kobiila), opisywano jako dawne dobra królewskie położone na lewym brzegu rzeki Wierzycy. Obszar wsi wynosił 3248 mórg, a wśród mieszkańców przeważało wyznanie rzymsko-katolickie (133 osoby) oraz ewangelickie (49 osób). W tym czasie we wsi funkcjonowała szkoła ewangelicka, a parafia i poczta mieściły się w Pogódkach.

„`