Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kłobucznik

Chcę dodać własny artykuł

Kłobucznik (Łysa Góra)

Kłobucznik, znany również jako Łysa Góra, to wzniesienie o wysokości 364 m n.p.m., zlokalizowane w zachodniej części Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, w Bielawie. Na jego szczycie znajduje się betonowy słup, a z góry można podziwiać panoramę miasta oraz Góry Sowie. W okolicy podnóża wzgórza znajdują się wyrobiska gnejsów oraz stanowisko roślin kserotermicznych.

Nazwa

Do 1945 roku wzniesienie nosiło niemiecką nazwę Hutberg (góra kapeluszowa). Po wojnie, na podstawie zarządzenia nr 70 Prezesa Rady Ministrów z 30 marca 1954 roku, przywrócono nazwę Kłobucznik, która wywodzi się od staropolskiego słowa „kłobuk” (kapelusz). Alternatywnie używana jest także nazwa Łysa Góra, odnosząca się do braku leśnej pokrywy na wzgórzu. Obie nazwy są uznawane w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych.

Roślinność

Kłobucznik wyróżnia się brakiem lasów, a na jego zboczach znajdują się zarośla, głównie ze śliwy tarniny, głogu i dzikiej róży. Szczyt i stok południowo-zachodni porośnięte są roślinnością kserotermiczną, w tym chronionym dziewięsiłem bezłodygowym, co jest wynikiem dużego nachylenia terenu.

Aktywność człowieka

  • W Bielawie funkcjonuje klub paralotniarzy „Bielik”, organizujący zawody i szkolenia.
  • W latach 2008-2010 na Kłobuczniku odbywały się międzynarodowe zawody kolarstwa górskiego w ramach Lang Team Grand Prix MTB.

Na szczyt wzgórza prowadzi ścieżka przyrodniczo-edukacyjna o nazwie „Łysa Góra”.