Klinkier – Charakterystyka i Zastosowanie
Klinkier to tworzywa ceramiczne o spieczonym czerepie, które nie są zeszkliwione. Powstają w wyniku wypalania glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych lub żelazistych w temperaturze od 1000 do 1300 °C. Właściwości klinkieru są uzależnione od tlenku wapniowego zawartego w glinie. Produkty klinkierowe charakteryzują się mrozoodpornością oraz niską nasiąkliwością, wynoszącą do 6%.
Wybrane wyroby klinkierowe
- Cegła budowlana klinkierowa – o wymiarach zbliżonych do cegły pełnej, produkowana w formie pełnej lub z otworami. Cechuje się wysoką twardością, niską nasiąkliwością oraz dużą wytrzymałością na ściskanie (ponad 35 MPa). Jest odporna na mróz, niepalna i nie ulega zmianom kolorystycznym pod wpływem słońca.
- Cegły kominowe – przeznaczone do budowy wolno stojących kominów przemysłowych, mają kształt wycinka pierścienia kołowego.
- Cegły kanalizacyjne – stosowane w budowie sieci kanalizacyjnych wymagających wysokiej szczelności.
- Klinkierowe cegły drogowe – wykorzystywane do budowy nawierzchni drogowych, parkingów oraz wykładzin kanałów ściekowych.
- Kształtki i płytki podokienne – używane do licowania ścian oraz jako płytki posadzkowe.
Podsumowanie
Klinkier to wszechstronny materiał budowlany, którego właściwości sprawiają, że znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Oferowane wyroby klinkierowe różnią się zastosowaniem, jednak wszystkie charakteryzują się wysoką jakością i trwałością.
Kategoria: Ceramika budowlana