Klimat subpolarny
Klimat subpolarny charakteryzuje się temperaturami w najcieplejszym miesiącu, które osiągają kilka stopni Celsjusza powyżej zera. Na półkuli północnej występuje w północnej Europie, Islandii, Syberii, Alaski i Kanadzie, natomiast na półkuli południowej obejmuje region subantarktyczny, w którym znajduje się niewiele lądów.
Warunki klimatyczne
W strefie subpolarnej dominują duże różnice temperatur między zimą a latem oraz występowanie wiecznej zmarzliny. Latem przeważają umiarkowane masy powietrza, a zimą arktyczne i antarktyczne. W południowej strefie subpolarnej obserwuje się sezonową zmianę wiatrów: zimą wieją one z lądu antarktycznego, a latem dominują zachodnie, morskie. Cechą charakterystyczną są chłodne, wilgotne lata oraz wietrzne, wilgotne zimy, z częstymi mgłami na morzach.
Obszary występowania
- Północne wybrzeża Islandii
- Północno-wschodnia Europa
- Półwysep Kolski i Kanin
W tych regionach średnia temperatura najcieplejszego miesiąca nie przekracza 10 °C, a roczne opady wynoszą od 250 do 350 mm. Najcięższe warunki występują w północnej części lądu europejskiego, gdzie zimy są długie i mroźne, a temperatura w najcieplejszym miesiącu nie przekracza 0 °C.
Islandia
Islandia leży na granicy stref klimatycznych, z klimatem subpolarnym na północy i umiarkowanym na południu. Średnie temperatury wynoszą około 2 °C w styczniu i 10 °C w lipcu. Roczne opady są znacznie niższe, miejscami poniżej 450 mm, a na wyspie Grímsey nawet poniżej 350 mm. Region ten charakteryzują silne wiatry.
Lodowce
Warunki klimatyczne sprzyjają powstawaniu lodowców, które przybierają formę czasz lodowych, z jęzorami rozprzestrzeniającymi się we wszystkich kierunkach. Granica wiecznego śniegu znajduje się na wysokości od 700 do 1400 m n.p.m. Lodowce zajmują obecnie około 11 800 km², co stanowi 11,5% powierzchni kraju. Największy lodowiec to Vatnajökull, a inne istotne to Langjökull, Hofsjökull, Mýrdalsjökull i Drangajökull.
Na przedpolu lodowców tworzą się wały morenowe, a wody polodowcowe formują rozległe pola sandrowe, takie jak Skeidhararsandur, Mýrdalssandur i Medallandssandur.