Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Klemens XIV

Klemens XIV – Życiorys

Klemens XIV, właściwie Lorenzo Ganganelli (1705-1774), był włoskim duchownym katolickim i 249. papieżem, pełniącym urząd od 19 maja 1769 do 22 września 1774. Należał do zakonu franciszkanów konwentualnych.

Reklama

Wczesne życie

Lorenzo Ganganelli urodził się w Santarcangelo di Romagna jako syn wiejskiego lekarza. W 1724 roku wstąpił do zakonu franciszkanów, przyjmując imię Lorenzo. W 1731 roku obronił doktorat z teologii i pełnił rolę nauczyciela w szkołach zakonnych. W 1759 roku został mianowany kardynałem przez papieża Klemensa XIII.

Wybór na papieża

Po śmierci Klemensa XIII, konklawe w 1769 roku zmagało się z problemem kasaty zakonu jezuitów. Ganganelli, jako jedyny zakonnik w gronie elektorów, stwierdził, że likwidacja zakonu jest możliwa zgodnie z prawem kanonicznym. 19 maja 1769 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Klemensa XIV. Został konsekrowany 28 maja i koronowany 4 czerwca 1769.

Reklama

Pontyfikat

Jego pontyfikat był zdominowany przez naciski mocarstw europejskich na likwidację jezuitów. Mimo wcześniejszego wsparcia dla zakonu, 21 lipca 1773 roku papież podpisał brewe, które rozwiązywało zakon jezuitów w większości krajów europejskich. W Polsce na bazie szkół jezuitów powołano Komisję Edukacji Narodowej.

Klemens XIV uregulował stosunki dyplomatyczne z Portugalią i poparł króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w okresie konfederacji barskiej. Próbował także zapobiec I rozbiorowi Polski, jednak bezskutecznie. W 1771 roku założył Museo Pio-Clementino i mianował 17 nowych kardynałów.

Śmierć i dziedzictwo

Pod koniec życia Klemens XIV zmagał się z depresją i obawami o swoje życie. Zmarł w Rzymie, a spekulacje o otruciu zostały wykluczone przez sekcję zwłok. Został pochowany w bazylice św. Piotra, a później jego ciało przeniesiono do bazyliki św. XII Apostołów.

Reklama

Bibliografia

Reklama