„`html
Klecewo
Klecewo (niem. Klötzen) to osada w Polsce, znajdująca się w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Gardeja. Miejscowość leży nad jeziorem Kuckim. W latach 1975–1998 Klecewo było częścią województwa elbląskiego.
Zabytki
W rejestrze zabytków NID widnieją następujące obiekty:
- zespół pałacowy z drugiej poł. XIX w.:
- Pałac w Klecewie
- Wozownia (obecnie warsztat)
- Stajnia (obecnie spichrz)
- Rządcówka
- Drewniany dom nr 3
- Kuźnia (później dom mieszkalny) z pierwszej ćwierci XIX w.
Zespół parkowo-pałacowy, zbudowany w latach 1870–1872 w stylu renesansu francuskiego, charakteryzuje się misternymi gzymsami oraz rzeźbionymi kartuszami. W obrębie parku znajdują się XVIII-wieczne budynki folwarczne, w tym potężny spichlerz oraz dworek rządcy.
Historia
Od XIV wieku Klecewo było w rękach różnych właścicieli, w tym rodu Rosenberg Gruszczyńskich, który osiedlił się tu z Gruszczyc. Ród ten otrzymał tytuł baronowski w 1809 r. W XIX wieku majątek znacznie wzrósł, osiągając w 1930 r. powierzchnię niemal 2490 ha.
Klecewo było miejscem starć w 1459 r. między Polakami a Krzyżakami oraz na początku 1945 r. między Armią Czerwoną a Wehrmachtem. Po wojnie osada przeszła pod polską administrację, a w jej obrębie założono PGR, który funkcjonował do lat 90. XX wieku.
Cmentarz i legendy
Na granicy parku znajduje się dawny cmentarz dworski z grobowcem córki Alfreda Rosenberga. Istnieją legendy związane z jej śmiercią, w tym jedno o utonięciu, a drugie o samobójstwie. Po przeciwnej stronie jeziora stoi posąg zbrojnej kobiety z tarczą, mający upamiętniać nieszczęsną Alfredę.
Nazewnictwo
W historii Klecewo nosiło różne nazwy, w tym:
- 1289 – Clecz bona Dumele
- 1334 – Cleczin
- 1427 – Cletz
- 1568 – Kletzen
- 1790 – Kloetzen
- 1883 – Kleczewo
- 1945 – Klötzen
- 1951 – Klecewo
„`