Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kłanino (województwo pomorskie)

Chcę dodać własny artykuł

Kłanino – Informacje ogólne

Kłanino (kaszb. Kłanino, niem. Klanin) to wieś kaszubska w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Krokowa. Miejscowość znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 213 oraz historycznej linii kolejowej Puck-Krokowa. Kłanino było znane jako wieś szlachecka już w XVI wieku.

Charakterystyka miejscowości

W Kłaninie znajduje się zabytkowy pałac z zespołem parkowym oraz dawne zabudowania folwarku. Miejscowość jest domem dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica, który działa od 1946 roku. W okolicy można również zobaczyć kapliczkę Matki Boskiej Siewnej.

W Kłaninie zachowały się elementy układu folwarcznego, mimo że główną zabudowę stanowią bloki mieszkalne z lat 60. i 70. XX wieku, a także domy jednorodzinne. W przeciwieństwie do wielu okolicznych wsi, w Kłaninie mieszka znaczny odsetek ludności niekaszubskiej, co jest efektem migracji nauczycieli i pracowników w czasach PRL.

W 2006 roku w Kłaninie otwarto nowoczesną oczyszczalnię ścieków, z której korzystają także pobliskie miejscowości.

Rys historyczny

Pierwsze wzmianki o Kłaninie pochodzą z 1285 roku, kiedy to wieś była znana jako „Clenin”. W późniejszym czasie była własnością kilku rodzin szlacheckich, w tym rodu Jackowskich, Łyśniewskich, Ustarbowskich i Kłanickich. W 1600 roku odnotowano istnienie sześciu dworów szlacheckich w Kłaninie.

W 1772 roku w protokole pruskim odnotowano czterech właścicieli Kłanina. Ostatnim polskim właścicielem był Edward Ustarbowski, który utrzymał majątek do 1838 roku, kiedy to przeszedł on w ręce niemieckiej rodziny Grass.

Zespół pałacowo-parkowy

Pałac w Kłaninie, zbudowany w połowie XVII wieku, przeszedł eklektyczną przebudowę na koniec XIX wieku. Do pałacu prowadzi aleja wysadzana lipami, a sam budynek zachowuje pierwotny układ pomieszczeń.

W parku otaczającym pałac można znaleźć rzadkie okazy drzew, takie jak miłorząb japoński czy platan. W parku znajduje się również altana z końca XIX wieku oraz dąb uznany za pomnik przyrody.

Pałac w Kłaninie był miejscem akcji filmu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona.