Kit – Definicja i Zastosowanie
Kit to masa plastyczna, która twardnieje po pewnym czasie od momentu użycia. Jest wykorzystywana do wypełniania szpar, szczelin oraz uszczelniania połączeń czy łączenia elementów. Kity składają się z mieszaniny spoiwa, najczęściej syntetycznego, oraz mączek mineralnych pełniących funkcję wypełniaczy.
Kity charakteryzują się dużą odpornością na różne czynniki środowiskowe. W zależności od składników, mogą twardnieć pod wpływem powietrza lub pozostać plastyczne.
Typy Kitów
Przykłady kitów obejmują:
- Kit szklarski – tradycyjny kit stosowany do łączenia i uszczelniania szyb w ramach okiennych, składający się z pokostu i kredy. W przypadku ram metalowych wzbogacany jest o minię ołowianą.
- Kit do szyb akwariowych – wykonany na gorąco z gliceryny i minii ołowianej, służy do trwałego łączenia szyb.
- Kity bitumiczne – stosowane do wypełniania szczelin dylatacyjnych w budynkach oraz w drogach o nawierzchni utwardzonej.
Specjalistyczne Kity
- Kit kwasoodporny krzemianowy – mieszanina szkła wodnego oraz mączki kamiennej, stosowana do łączenia okładzin antykorozyjnych z podłożem.
- Kit syntetyczny – produkowany z polimeru termoplastycznego, żywicy i wypełniaczy, używany do naprawy elementów betonowych.
- Kit szpachlowy – nakładany szpachlą, pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni.