Kisuca – Informacje ogólne
Kisuca (słow. Kysuca, węg. Kiszuca, niem. Kischütz) to rzeka w zachodniej Słowacji, będąca prawobrzeżnym dopływem Wagu, o długości 66,3 km i powierzchni zlewni wynoszącej 1038 km². Większość zlewni znajduje się na Słowacji (988 km²), a pozostała część w Czechach i Polsce.
Charakterystyka hydrologiczna
Kisuca ma reżim deszczowo-śnieżny, co skutkuje dużymi różnicami w stanach wód. Średni roczny przepływ u ujścia wynosi 17,7 m³/s, przy minimalnym 0,9 m³/s i maksymalnym 880 m³/s. Średnia roczna temperatura wody to 8,5 °C. Koryto rzeki jest w większości nieuregulowane, z licznymi bystrzami, żwirowymi łachami i kamieńcami.
Źródła i przebieg
Źródła Kisucy znajdują się na wysokości około 940 m n.p.m. na północnych stokach szczytu Hričovec w paśmie Jaworników. Rzeka płynie na północny wschód, a w pobliżu miasta Czadca zatacza łuk na południe. Przepływa również przez Kysucké Nové Mesto i Żylinę, gdzie uchodzi do Wagu na wysokości 330 m n.p.m. Największym dopływem Kisucy jest Bystrica, która wpada do niej w miejscowości Krásno nad Kysucou.
Znaczenie i ekosystem
Kisuca jest główną rzeką regionu Kysuce. W przeszłości była wykorzystywana do spławu drewna, a tradycyjnym miejscem rozpoczęcia flisu była Czadca. Rzeka ma stosunkowo czyste wody, szczególnie w górnym biegu, i jest domem dla około 20 gatunków ryb, takich jak:
- pstrąg potokowy
- brzana pospolita
- brzanka
- jelec pospolity
- kleń
Bibliografia
- Kysucké Beskydy. Turistická mapa 1 : 50 000, TatraPlan, 2013
- Vavrík Bartolomej, Galvánek Viliam: Javorníky, Kysuce. Turistický sprievodca ČSSR, 1984