Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kiler

Chcę dodać własny artykuł

Kiler – Podstawowe Informacje

Kiler to polska komedia kryminalna z 1997 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego, oparta na scenariuszu Piotra Wereśniaka. Film, wyprodukowany przez Studio Filmowe „Zebra”, zdobył ogromny sukces komercyjny, przyciągając około 2 miliony widzów.

Fabuła

Film opowiada historię Jerzego Kilera (Cezary Pazura), taksówkarza z Warszawy, który zostaje wrobiony w morderstwo gangstera Andrzeja G. ps. „Gilotyna”. Po znalezieniu broni w jego taksówce, Kiler trafia do więzienia, gdzie zdobywa szacunek współwięźniów, udając płatnego zabójcę. Po ucieczce z rąk policji, staje się zamieszany w mordercze intrygi.

W miarę rozwoju fabuły, Kiler stara się uratować życie Ewy Szańskiej (Małgorzata Kożuchowska), dziennikarki, której zlecenie również ma wykonać. Wraz z pomocą byłego współwięźnia Kudłatego (Sławomir Sulej), nagrywa fałszywy materiał wideo, aby oszukać swoich zleceniodawców. Cała sytuacja prowadzi do komicznych i niebezpiecznych zwrotów akcji, a ostatecznie Kiler i Ewa zdobywają pieniądze z transakcji, które Kiler postanawia przekazać na polską kinematografię.

Obsada

  • Cezary Pazura – Jerzy Kiler
  • Małgorzata Kożuchowska – Ewa Szańska
  • Janusz Rewiński – Stefan „Siara” Siarzewski
  • Władysław Komar – „Uszaty”
  • Jerzy Stuhr – komisarz Ryba
  • Jan Englert – Ferdynand Lipski

Produkcja

Pomysł na film powstał w głowie Piotra Wereśniaka, który przedstawił go Juliuszowi Machulskiemu. Machulski, który napisał także dialogi, zdecydował się na klasyczną narrację. Zdjęcia trwały 31 dni i odbyły się głównie w Warszawie i Modlinie.

Ścieżka dźwiękowa

Muzykę do filmu skomponował zespół Elektryczne Gitary. Tytułowy singel „Kiler” stał się popularny i był wykorzystywany w różnych kontekstach, w tym politycznych.

Odbiór i znaczenie

Film zaskoczył producentów, przyciągając do kin ponad 2 miliony widzów, co czyni go jednym z najbardziej popularnych polskich filmów lat 90. Uzyskał również status kultowego, a w 2018 roku przeszedł cyfrową rekonstrukcję.