Kijewo – Dzielnica Szczecina
Kijewo to dzielnica Szczecina, położona na Prawobrzeżu, która uzyskała status jednostki podziału 1 maja 1948 roku. Obecnie liczy około 3317 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 4 km². W przeszłości znana była pod różnymi nazwami, takimi jak Czanew, Czanów, Osetno oraz Osetne Pole.
Historia i Właściciele
Na terenie Kijewa odkryto ślady osadnictwa sięgające epoki neolitu oraz brązu. W 1852 roku obszar ten został podzielony na Nową Kolonię i Starą Kolonię. Wśród historycznych właścicieli Kijewa znaleźli się m.in. radca wojenny Wagner i mistrz piekarski Werner.
Ludność
- 1885 – 344 mieszkańców
- 1925 – 1263 mieszkańców
- 1935 – 1673 mieszkańców
- 2003 – 2735 mieszkańców
- 2010 – 3124 mieszkańców
Transport
Kijewo jest dobrze skomunikowane z innymi osiedlami Prawobrzeża dzięki liniom autobusowym nr 54, 72, 73, 79, 84 i 93.
Fauna i Flora
W Kijewie znajdują się liczne zbiorniki wodne, takie jak Jeleni Staw, Olszowy Staw, Kijewski Staw oraz Kiełpiński Staw. Przez dzielnicę przepływają rzeczki Niedźwiedzianka i Trawna.
Samorząd Mieszkańców
Rada Osiedla Kijewo składa się z 15 członków. Samorząd został powołany w 2003 roku w wyniku podziału osiedla Majowe-Kijewo. W 2007 roku nie odbyły się wybory ze względu na zbyt małą liczbę kandydatów.
Obiekty Religijne i Pamięci
W Kijewie znajduje się kościół pw. św. Jadwigi Królowej, zbudowany w 1997 roku. W parku przy ul. Zajęczej postawiono pomnik poległym w I wojnie światowej, którego pozostałości są widoczne do dziś. Cmentarz przy ul. Sowiej, założony na początku XX wieku, również nosi ślady historii, mimo że większość nagrobków została usunięta po wojnie.
Infrastruktura
W dzielnicy istniały niegdyś restauracje, takie jak Cafe Landhaus oraz Gasthof Rosengarten, a także szkoła, która została rozebrana. W Kijewie zlokalizowano także leśniczówkę i Rodzinny Dom Dziecka, który po wojnie został zlikwidowany.
Podział Dzielnicy
Kijewo dzieli się na cztery rejony:
- Stare Kijewo
- Bloki
- Nowe Kijewo
- Dzielnica przemysłowa
Każdy z tych rejonów ma swoje charakterystyczne cechy oraz historię.