Kębłowo
Kębłowo, znane w języku kaszubskim jako Kãbłowò, to wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Luzino. Miejscowość znajduje się przy drodze krajowej nr 6 i wchodzi w skład sołectwa, które obejmuje również Bożejewo, Charwatynię oraz Tabacznik. Mieszkańcy wskazują także na przysiółki Kębłowska Tama i Nowe Kębłowo.
Historia
Kębłowo ma bogatą historię, sięgającą przynajmniej 1354 roku, kiedy to wieś była wzmiankowana w dokumentach. W XVI wieku należała do rodziny Lubodzkich i była uważana za typową wieś folwarczną. W okresie zaboru pruskiego wieś nosiła niemiecką nazwę Kamlau. Administracyjnie, w latach 1975–1998, Kębłowo wchodziło w skład województwa gdańskiego.
Planowanie urbanistyczne
W międzywojniu podejmowano prace planistyczne nad koncepcją nowego miasta o nazwie Pomorskie Miasto, które miało stanowić modelowy wzór miasta-ogrodu według idei angielskiego urbanisty Ebenezera Howarda. Projekt miał na celu rozwiązanie problemów przeludnienia miast i emigracji ludności wiejskiej, jednak z powodu czynników ekonomicznych nie został zrealizowany.
Pomniki przyrody
Kębłowo jest również znane z pomników przyrody, w tym:
- Dwa dęby: jeden 400-letni (wysokość 26 m) i drugi 350-letni (wysokość 24 m)
- Cztery 350-letnie drzewa: dwa buki i dwie lipy
Religia
W miejscowości znajduje się rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, która należy do dekanatu Luzino w archidiecezji gdańskiej.
Znani mieszkańcy
W Kębłowie spędzał czas polski muzykolog, prof. Józef Michał Chomiński, redaktor kwartalnika „Muzyka”.
Kębłowo to miejsce o bogatej historii i naturalnych atrakcjach, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.