Kazimierz Franciszek Żygulski (8 grudnia 1919 – 23 lutego 2012) był polskim socjologiem kultury oraz politykiem, który pełnił funkcję ministra kultury i sztuki w latach 1982–1986 w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego i Zbigniewa Messnera.
Życiorys
Kazimierz Żygulski urodził się we Lwowie. W 1937 roku ukończył gimnazjum, a następnie studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza, kończąc studia w 1941 roku. W czasie II wojny światowej był aktywnym członkiem organizacji młodzieżowych oraz Delegatury Rządu na Kraj.
Po aresztowaniu przez NKWD w 1944 roku, Żygulski spędził dziesięć lat w obozach pracy w ZSRR. W 1956 roku powrócił do Polski, gdzie rozpoczął pracę w Polskiej Akademii Nauk. W latach 1959–1990 był związany z Instytutem Filozofii i Socjologii, gdzie w 1973 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1983 roku profesora zwyczajnego.
Oprócz pracy naukowej, Żygulski pełnił różne funkcje publiczne, w tym przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz członka Rady Wykonawczej UNESCO. Był również prezydentem Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie.
Publikacje
Kazimierz Żygulski był autorem wielu prac z zakresu teorii i socjologii kultury, w tym:
- Wstęp do zagadnień kultury
- Wartości i wzory kultury
- Wspólnota śmiechu
- Święto i kultura
Członkostwo w stowarzyszeniach naukowych
Żygulski był członkiem wielu stowarzyszeń naukowych, w tym:
- Polskiego Towarzystwa Socjologicznego
- Polskiego Towarzystwa Semiotycznego
- European Academy of Arts, Sciences and Humanities
- Międzynarodowej Rady Muzeów
Dokumentalny serial TV
W 2009 roku telewizja EDUSAT wyemitowała 10-odcinkowy serial dokumentalny pt. „Bilans Pokolenia”, poświęcony życiu Kazimierza Żygulskiego. Serial oparty był na wywiadzie z nim, ukazując kluczowe momenty jego życia i kariery.
Żygulski był osobą wpływową w polskim życiu kulturalnym i naukowym, a jego działalność pozostawiła trwały ślad w historii Polski.