Kazimierz Serocki
Kazimierz Serocki (1922-1981) był polskim kompozytorem i pianistą, urodzonym w Toruniu. W 1945 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, gdzie studiował pod okiem Stanisława Szpinalskiego i Kazimierza Sikorskiego. Po wojnie, w 1946 roku, wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie kształcił się u Nadii Boulanger i Lazare’a Lévy’ego.
Serocki związany był z teatrem jako kierownik muzyczny Teatru Powszechnego w Warszawie. W 1949 roku zdobył III nagrodę na II Konkursie Kompozytorskim im. F. Chopina, a w 1951 roku III nagrodę na Festiwalu Muzyki Polskiej za kantatę Murarz Warszawski.
Współpraca i działalność artystyczna
W 1952 roku, po nawiązaniu przyjaźni z puzonistą Juliuszem Pietrachowiczem, Serocki zaczął pisać utwory na puzon. Współpraca ta przyniosła mu nagrody, w tym nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1955 roku. Serocki był jednym z organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, który zaczęto organizować w 1958 roku.
W latach 1957-1958 brał udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt. W kolejnych latach zdobywał nagrody za utwory takie jak Oczy powietrza oraz Musica concertante. Otrzymał również nagrody za całokształt twórczości w 1963 roku oraz w 1972 roku.
Muzyka filmowa i inne osiągnięcia
Serocki komponował muzykę filmową, w tym do filmu Młodość Chopina. Jego osiągnięcia obejmują również tworzenie muzyki do przedstawień teatralnych oraz bycie jurorem konkursów kompozytorskich.
Ordery i odznaczenia
- Order Sztandaru Pracy II klasy (1974)
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1954)
- Złota odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” (1967)
Pamięć i dziedzictwo
Po śmierci Serockiego w 1981 roku, został pośmiertnie uhonorowany przez Związek Kompozytorów Polskich. Od 1984 roku organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego, promujący nową muzykę. Serocki jest pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Bibliografia
- Bogusław Maciejewski, Twelve Polish Composers, London 1976.
- Adrian Thomas, Polish music since Szymanowski, Cambridge University Press 2005.
- Tadeusz A. Zieliński, O twórczości Kazimierza Serockiego, Kraków 1985.