Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kazimierz Ochocki

Kazimierz Ochocki

Kazimierz Ochocki (1924-1983) był polskim filozofem, marksistą oraz pułkownikiem Wojska Polskiego. Urodził się w Dąbrowie Górniczej. Studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie Kształcenia Kadr Naukowych przy Komitecie Centralnym PZPR. Uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Warszawskim oraz habilitację w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Reklama

Kariera akademicka

Ochocki pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego. Był autorem ponad 70 prac naukowych, które publikował w polskich i zagranicznych czasopismach. Jego badania koncentrowały się na historii filozofii marksistowskiej, filozoficznych zagadnieniach nauk wojskowych oraz kontrowersjach ideologicznych w współczesnej filozofii.

Odznaczenia

Pośmiertnie, 10 października 1983 roku, został uhonorowany przez gen. broni Floriana Siwickiego wpisem do „Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich”.

Reklama

Życie osobiste

Był żonaty z prof. Marią Reginą Ochocką (1924-2016). Kazimierz Ochocki zmarł 29 marca 1983 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Wybrane publikacje

  • Spór o pojęcie materii w dziejach filozofii marksistowskiej (1960)
  • Podstawy ideologiczne wychowania Bundeswehry (1964)
  • Filozofia a nauki przyrodnicze w kontrowersjach marksistowskich lat 1908-1932 (1970)
  • Spory filozoficzne w radzieckiej literaturze lat 20. (1972)
  • Spory o pojęcie materii (1972)
  • Wokół sporów o filozofię (1978)
  • Radzieckie spory filozoficzne (1984)

Kazimierz Ochocki był znaczącą postacią w polskiej filozofii marksistowskiej oraz dydaktyce wojskowej, a jego prace pozostają istotnym elementem dyskursu filozoficznego w Polsce.

Reklama
Reklama