Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kazimierz Michałowski

„`html

Reklama

Kazimierz Michałowski – Postać Wyjątkowa w Archeologii

Kazimierz Józef Marian Michałowski (1901-1981) był wybitnym polskim archeologiem, egiptologiem i historykiem sztuki, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk. Uznawany jest za twórcę polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej.

Życiorys

Michałowski ukończył gimnazjum w Tarnopolu, a następnie studiował archeologię klasyczną i historię sztuki na Uniwersytecie Lwowskim. Jego kariera naukowa zaczęła się od wykopalisk w Delfach, Tasos i Delos. W 1926 roku obronił doktorat, a w 1931 roku habilitację, co umożliwiło mu założenie Katedry Archeologii Klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim.

Reklama

Wojsko Polskie i II wojna światowa

Michałowski służył w Wojsku Polskim, gdzie dosłużył się stopnia porucznika. W czasie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli, gdzie prowadził seminaria z zakresu egiptologii.

Po II wojnie światowej

Po wojnie Michałowski był kluczową postacią w odbudowie polskiej kultury i nauki. Jako zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie zorganizował Galerię Sztuki Starożytnej oraz Galerię Faras. Pracował jako dziekan i prorektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz pełnił funkcje w UNESCO i międzynarodowych komitetach archeologicznych.

Badania Archeologiczne

Michałowski prowadził liczne wykopaliska w Egipcie, w tym:

  • Edfu (1936-1939) – rozpoczęcie polskich badań w Egipcie.
  • Tell Atrib (1957-1969) – odkrycie pozostałości rzymskiego miasta.
  • Palmyra (1959-1969) – badania nekropolii i obozu Dioklecjana.
  • Faras (1961-1964) – ratunkowe wykopaliska w Nubii.
  • Abu Simbel – uczestnictwo w akcji ochrony świątyń.

Ordery i Odznaczenia

Michałowski został odznaczony wieloma nagrodami, w tym:

  • Order Budowniczego Polski Ludowej
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Upamiętnienie

W jego honorze nazwano Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Galerię Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 2015 roku nadano Gimnazjum Publicznemu w Podkowie Leśnej imię Kazimierza Michałowskiego.

Publikacje

Michałowski był autorem wielu książek i artykułów naukowych dotyczących archeologii i sztuki starożytnej, w tym prac poświęconych wykopaliskom w Palmyrze i Faras.

„`

Reklama
Reklama