Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kazimierz Makarczyk

Kazimierz Tomasz Makarczyk

Kazimierz Tomasz Makarczyk (1901–1972) był polskim szachistą, trenerem oraz złotym medalistą olimpijskim. Urodził się w Warszawie, a jego życie osobiste związane było z Anielą Lubicz-Lipską, z którą miał dwóch synów.

Reklama

Życiorys

Makarczyk spędził młodzieńcze lata w Petersburgu, gdzie w wieku 15 lat zaczął grać w szachy. Po maturze pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych, a w 1919 r. wstąpił do wojska. Uczestniczył w Bitwie Warszawskiej oraz studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, jednak z powodu różnych okoliczności musiał przerwać naukę. Ostatecznie ukończył studia filozoficzne w 1938 r.

W 1926 roku wziął udział w indywidualnych mistrzostwach Polski, a rok później zajął trzecie miejsce za Akibą Rubinsteinem i Ksawerym Tartakowerem. W 1928 r. był liderem polskiej drużyny, która zdobyła brązowy medal na olimpiadzie szachowej w Hadze. W sumie w pięciu olimpiadach zdobył jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe medale.

Reklama

Podczas II wojny światowej Makarczyk był internowany, a po wojnie osiedlił się w Łodzi. W latach 1945–1949 był adiunktem na Uniwersytecie Łódzkim. Kontynuował karierę szachową, zdobywając tytuł mistrza Polski w 1948 r. i tytuł mistrza międzynarodowego w 1950 r.

W 1954 r. Makarczyk zaczął rzadziej brać udział w turniejach, skupiając się na treningu młodzieży. Był szanowany za swoje umiejętności oraz skromność, a w 1961 r. otrzymał tytuł honorowego członka Polskiego Związku Szachowego.

Śmierć

Zmarł w Łodzi 27 maja 1972 roku i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Memoriały Makarczyka

W latach 1978–2000 w Łodzi organizowano memoriałowe turnieje szachowe na jego cześć. Po przerwie, turnieje wznowiono w latach 2007–2016, przyciągając wielu uczestników.

Ciekawostki

  • W 1925 r. Makarczyk wymyślił termin „krzyżówka”.
  • Marszałek Piłsudski często zapraszał Makarczyka i Przepiórkę do Belwederu, aby obserwować ich partie szachowe.

Przypisy

Makarczyk pozostaje ważną postacią w historii polskich szachów, zarówno jako zawodnik, jak i trener, a jego osiągnięcia są doceniane do dziś.

Reklama
Reklama