Kazimierz Kuratowski
Kazimierz Kuratowski (ur. 2 lutego 1896 w Warszawie, zm. 18 czerwca 1980 tamże) był wybitnym polskim matematykiem. Ukończył Gimnazjum gen. Pawła Chrzanowskiego w Warszawie, a następnie studiował matematykę w Glasgow. Po powrocie do Warszawy w 1915 roku, ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1918, a w 1921 uzyskał stopień doktora filozofii. Jego praca doktorska dotyczyła aksjomatycznego ujęcia topologii oraz teorii continuów nieprzywiedlnych.
Kuratowski habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w 1921 roku i wkrótce został profesorem na Politechnice Lwowskiej. Po likwidacji Wydziału Matematyki w Lwowie, wrócił do Warszawy, gdzie kierował III Katedrą Matematyki do 1952 roku. W czasie II wojny światowej wykładał na tajnym uniwersytecie w Warszawie. Po wojnie był zaangażowany w odbudowę życia naukowego w Polsce, m.in. w powołaniu Państwowego Instytutu Matematycznego.
Tematyka badań
Prace Kuratowskiego koncentrowały się głównie na topologii. Wprowadził aksjomatykę domknięć, co przyczyniło się do rozwoju teorii przestrzeni topologicznych. Do jego najważniejszych osiągnięć należy:
- Rozwój związków między topologią a teorią funkcji analitycznych.
- Twierdzenia z zakresu teorii rozcinania przestrzeni euklidesowych.
- Wprowadzenie pojęcia quasihomeomorfizmu.
Jego badania obejmowały również teorię miary oraz teorię zbiorów spójnych. Kuratowski jest autorem Lematu Kuratowskiego-Zorna, który ma istotne zastosowanie w matematyce.
Publikacje
Kuratowski opublikował ponad 170 prac, w tym istotne monografie i podręczniki, takie jak:
- Topologie (tom I 1933, tom II 1950)
- Teoria mnogości (wspólnie z Andrzejem Mostowskim, 1952)
- Wstęp do teorii mnogości i topologii (1952)
- Pół wieku matematyki polskiej 1920-1970 (1973)
- Notatki do autobiografii (1981)
Odznaczenia i wyróżnienia
Kuratowski był wielokrotnie odznaczany, w tym:
- Order Sztandaru Pracy II klasy (1951)
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1954, 1964)
- Order Budowniczych Polski Ludowej (1976)
Był również doktorem honoris causa uniwersytetów w Glasgow, Pradze, Wrocławiu i Paryżu.
Upamiętnienie
Od 1981 roku przyznawana jest corocznie Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego dla najwybitniejszych matematyków do 30. roku życia.