„`html
Kazimierz Jancarz
Kazimierz Jancarz (ur. 9 grudnia 1947 w Suchej Beskidzkiej, zm. 25 marca 1993 w Luborzycy) był polskim księdzem katolickim oraz działaczem opozycji w PRL.
Młodość i edukacja
Ukończył szkołę podstawową w Suchej Beskidzkiej oraz Technikum Kolejowe w Krakowie. W 1972 roku uzyskał dyplom Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Jego bracia również zostali księżmi.
Jancarz pełnił funkcję wikariusza w różnych parafiach, a w 1978 roku założył Konfraternię Akademicką, która skupiała studentów i pracowników naukowych krakowskich uczelni.
Działalność po wprowadzeniu stanu wojennego
Po ogłoszeniu stanu wojennego, Jancarz stał się duszpasterzem robotników. W 1982 roku wspierał głodującym internowanych, co doprowadziło do założenia Duszpasterstwa Ludzi Pracy, mającego na celu pomoc represjonowanym.
Czwartkowe msze za Ojczyznę
Inicjował czwartkowe msze święte za Ojczyznę, które przyciągały tysiące wiernych. Uczestniczyli w nich znani duchowni, a celem nabożeństw było umacnianie etyki pracy, solidarności i patriotyzmu wśród robotników.
Duszpasterstwo mistrzejowickie
Mistrzejowickie duszpasterstwo organizowało różnorodne wydarzenia kulturalne i społeczne, w tym wieczory poetyckie i festiwale piosenki religijnej. W 1983 roku powstały nowe konfraternie, które wspierały lokalną społeczność.
Inicjatywy po 1989 roku
Po 1989 roku, jako proboszcz w Luborzycy, Jancarz założył Parafialne Gimnazjum Gospodarcze, uruchomił drukarnię oraz stworzył program radiowy. Budował ośrodki dla dzieci z rodzin bezrobotnych.
Śmierć i upamiętnienie
Ksiądz Jancarz zmarł nagle w 1993 roku. Jego pogrzeb zgromadził wielu znanych polityków oraz tysiące wiernych. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Upamiętnienia obejmują między innymi: ulicę w Luborzycy, szkołę podstawową oraz obeliski i tablice pamiątkowe w Mistrzejowicach i Makowie Podhalańskim.
Bibliografia
- Andrzej Zwoliński, Jancarz Kazimierz, ksiądz, duszpasterz ludzi pracy, działacz społeczny, w: Encyklopedia Katolicka, Lublin 1997.
„`