Kazimierz Grelewski
Kazimierz Grelewski (20 stycznia 1907 – 9 stycznia 1942) był polskim duchownym katolickim i błogosławionym Kościoła rzymskokatolickiego. Urodził się w Dwikozach koło Sandomierza, w rodzinie Michała i Eufrozyny Grelewskich.
Wykształcenie i praca
Grelewski ukończył szkołę powszechną w Górach Wysokich oraz Gimnazjum w Sandomierzu, a w 1923 roku wstąpił do sandomierskiego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał w sierpniu 1929 roku z rąk biskupa Pawła Kubickiego.
Przez 13 lat był prefektem w szkole powszechnej im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W czasie II wojny światowej prowadził nauczanie w tajnych kompletach oraz zajmował się pracą charytatywną, m.in. opiekując się dziećmi ofiar wojny.
Aresztowanie i los w obozie
W styczniu 1941 roku został aresztowany przez Gestapo, razem z bratem, ks. Stefanem. Po brutalnym śledztwie został przewieziony do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie nadano mu numer 10443. W kwietniu 1941 roku został przeniesiony do Dachau, gdzie otrzymał numer 25280.
W obozie stracił brata, a w liście do rodziny napisał: „Stefcio zmarł na moich rękach”. Kazimierz Grelewski zmarł 9 stycznia 1942 roku, według relacji współwięźniów, w wyniku egzekucji.
Beatyfikacja
Kazimierz Grelewski został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku przez Jana Pawła II, w grupie 108 błogosławionych męczenników.