Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kazimierz Godłowski

Chcę dodać własny artykuł

Kazimierz Godłowski (1934-1995) – polski archeolog i prehistoryk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Życiorys

Kazimierz Godłowski urodził się 9 grudnia 1934 roku w Krakowie. Lata okupacji spędził w Wilnie. W 1951 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył w 1955 roku. Po obronie pracy magisterskiej, podjął pracę na Katedrze Archeologii UJ. W 1964 roku uzyskał doktorat, a w 1969 roku habilitację. W 1977 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1983 – profesora zwyczajnego.

Pełnił liczne funkcje, m.in. był dyrektorem Instytutu Archeologii UJ oraz członkiem senatu uczelni. Był także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. Zmarł 9 lipca 1995 roku i został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Dorobek naukowy

Godłowski prowadził badania wykopaliskowe w kluczowych stanowiskach, takich jak:

  • cmentarzyska w Żabieńcu koło Częstochowy
  • Kryspinowie koło Krakowa
  • osada w Jakuszowicach koło Kazimierzy Wielkiej

Był autorem około 200 publikacji naukowych, w tym książek, takich jak:

  • Przemiany osadnicze i kulturowe w południowej i środkowej Polsce w młodszym okresie przedrzymskim i okresie rzymskim (1985)
  • Z badań nad zagadnieniem rozprzestrzenienia Słowian w V–VII w. n.e. (1979)

Większość jego prac koncentrowała się na problematyce epoki żelaza oraz wędrówek ludów, ze szczególnym uwzględnieniem kultury przeworskiej.

Życie prywatne

Kazimierz Godłowski był synem Zofii i Włodzimierza Godłowskiego, lekarza ofiary zbrodni katyńskiej. Był współzałożycielem Instytutu Katyńskiego oraz redaktorem „Biuletynu Katyńskiego”. Jego żona, Marta, również była archeologiem.

Poglądy

Godłowski podkreślał, że Słowianie na ziemiach polskich zaczęli się osiedlać dopiero w późnym średniowieczu. Twierdził, że ich kolebką były tereny w górnym dorzeczu Dniepru. Zajmował się również analizą chronologii kulturowej, wskazując na brak ciągłości między okresami rzymskimi a wczesnym średniowieczem. Uważał, że pierwsze ślady obecności Słowian na ziemiach polskich datować można na drugą połowę V wieku.

Przypisy

Linki zewnętrzne

* [archeo.uj.edu.pl](http://archeo.uj.edu.pl)

Kategoria:Absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kategoria:Członkowie Polskiej Akademii Umiejętności
Kategoria:Polscy archeolodzy
Kategoria:Urodzeni w 1934
Kategoria:Zmarli w 1995
Kategoria:Wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego